Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Pooperační óda na vyvážené cvičení na kyčle

davidecko

„Pokud strunu napneš příliš, zlomí se. Pokud je struna příliš volná, nebude hrát.“ Buddha

Sedím na posteli, usrkávám čaj po první ze dvou operací kyčlí a zdá se mi, že přišel ten správný čas sepsat své myšlenky o józe a jejím milostném vztahu se sladkými a mocnými kyčelními klouby.

Dr. Mininder Kocher z Bostonské dětské nemocnice je jeden z nejlepších ve svém oboru a nejsem úplně si jistý, jak je možné, že mám takové štěstí, že právě on je mým chirurgem. Po prostudování mé magnetické rezonance dospěl k názoru, že trpím deformací hlavice kloubu stehenní kosti, jejíž nepravidelnost a kostrbatost způsobuje tření v pouzdru a následné opotřebení chrupavky na obou stranách – kyčlích. To způsobilo tření kostí a potrhání „gumového“ kroužku kolem hlavice stehenní kosti. Není třeba říkat, že jsem roky trpěl bolestmi.

Dr. Kocher mě ujistil, že mé problémy jsou vrozené, a nikoliv způsobené opotřebováním lety gymnastiky, baletu a jógy. Naopak, tyhle aktivity mi pomohly udržovat sílu a stabilitu po několik minulých let, přestože oba moje kyčelní klouby se postupně rozpadaly.

Co tu s vámi budu sdílet, jsou tři z nejdůležitějších objevů za mých posledních 24 let jógy, které mi pomohly snášet bolest mých zraněných kyčlí a udržovat mou rovnováhu, sílu a rozsah pohybu.

1.  Stabilita je klíčová

Stabilita v bocích vychází ze silných hýždí, pevné a flexibilní střední části těla a plného rozsahu pohybu.

Silné hýždě

Procvičujte své hýždě při pózách, jako je virabhadrásana III (bojovník 3), bitilásana (kočka) s protažením nohou, urdhva dhanurásana (most) s pulsováním boků a vasistásana. Důležité je nestlačovat, když stahujete. Například při mostu často zapojujeme hýždě způsobem, kdy se bedra stlačí. Jednoznačně lepší je použít zadní stranu stehen, hamstringy, k zapojení hýždí tak, že si bedra krásně protáhnete.

Mnoho jogínů vám řekne, že obecně nemáte hýždě stahovat. Ale zkusili jste někdy vyjít schody bez stahování hýždí? Potřebujeme tyto svaly, abychom stáli vzpřímeně a pohybovali se prostorem. Musíme si ale uvědomit, že jedna velikost nesedne všem. Každý jsme unikát a potřebujeme praktikovat rozdílně. V pozici virabhadrásana II můžeme vidět lidi, kteří vystrkují boky dozadu. Tito potřebují protáhnout trup a aktivovat hýždě tak, aby se boky podsadily. Jiní budou zasunovat pánev pod sebe – ti zase potřebují uvolnit hýždě a zvednout hrudník.

Pro praktikujíci je důležité vědět, jaké je vaše základní držení těla, a podle toho přizpůsobit ásanovou praxi. Někdo je velmi ohebný a jeho úkolem je posílit a stabilizovat, zatímco jiní jsou neuvěřitelně stabilní a silní, ale potřebují pracovat na ohebnosti, aby dosáhli vyrovnanosti.

Pružný a silný střed těla

Druhým zpevňovačem jsou břišní svaly. Bez silného středu některé vaše pozice skončí natažením bederní části zad. S vhodnou podporou bude vaše páteř dlouhá a odolná.

Nejjednodušším způsobem, jak posílit břišní svaly, je umístit blok mezi nohy a uložit ruce za hlavu. Zvedněte jemně boky desetkrát, pak zvedněte zlehka desetkrát trup a opakujte třikrát. Pokud budete posilovat břišní svaly s jednou nebo oběma nohama na zemi, je to pro záda výrazně bezpečný způsob. Je spousta jednoduchých a zábavných cviků na břicho, která jej zpevní, jako je např. pozice prkna na předloktí s přitahováním kolenou anebo dechová cvičení jako kapalabhati a nauli.

Poznámka: Možná jste viděli mnoho lidí dělat jako posilování „core“ navásanu. Nicméně tato pozice hlavně posiluje ohýbač boků a pro hodně lidí je dost nepohodlné sedět na kostrči. Když jsem byl v Indii a pět měsíců praktikoval aštangu vinjásu, měl jsem obrovskou modřinu na kostrči způsobenou právě touhle pózou.

Plný rozsah pohybu

Co máme na mysli, když řekneme otevírače kyčlí? Většina z nás si vzpomene na pozici holuba (eka pada rajakapotásana) anebo na tu slavnou pozici, kdy si-dáte- nohu-za-hlavu.

Ale to je pouze jeden úhel našich komplexních a úžasných kyčlí. Otázka, kterou bychom si měli klást, je, jaké chceme, aby bylo naše držení těla po skončení lekce. Doufáme, že budeme chodit vzpřímeně, budeme dýchat zhluboka a budeme otevřenější a silnější v našem fyzickém těle.

2. Vytváření prostoru je zásadní

Naučte se prodloužovat z kloubu, a nikoli přepínat své síly. Nadměrná ohebnost a pohyblivost by neměla být cílem pro nikoho! Příliš často vidím praktikující stlačovat bedra místo toho, aby vytvářeli prostor, vidím hlavici stehenní kosti, jak tlačí příliš dopředu nebo se tře a tlačí zase příliš dozadu do kyčle. Umístit vaše tělo do extrémní polohy a pak jím pohnout jen o kousíček, je jako když vezmete do ruky větvičku, ohnete ji do poloviny a pak ji překroutíte.

Místo toho zkuste být konzervativnější. Jděte na to pomalu, praktikujte denně s velkým uvědoměním a vaše tělo bude s vámi sdílet svá tajemství.

3. Pořadí, v jakém otevřete své tělo, je důležité

Pamatujte, pořadí pozic je stejně důležité jako pozice samy. Na lekci zaměřující se na boky potřebujeme zkrut, přední shyb, boční ohyb a zadní ohnutí. Na lekci, která je zaměřená od pasu dolů, budete chtít pracovat se zadní částí stehen – hamstringy, třísly, kvadricepsy a ITB.

Sám rád končím práci s kvadricepsy a ITB, abych zvedl předek těla a uvolnil nohy.

Pokud budete končit lekci předklonem, budete následně stát s náznakem předklonu. A stejně tak, budete-li končit lekci záklonem, budete odcházet s náznakem záklonu.

Podle mého názoru je jóga proces , který zahrnuje více než jen fyzično. Je to úžasná cesta nejen do těla, ale i do naší mysli a ducha. Mé lekce zahrnují jasný anatomický základ v anatomii, inteligentní sestavu a asistence. Je to flow, který se neustále vyvíjí k tomu, abychom byli schopni léčit se sami. Pokouším se učit studenty kultivování hluboké vášně k sebezpytování a sebeobjevování. Povzbuzuji je, aby opustili všechno, co nepotřebují. Aby zbytečně nelpěli. A to, co zbyde, je skutečně to, co potřebují. Sám jsem prošel tímto hlubokým procesem. Jóga opravdu změnila můj život.


Tento článek a řadu dalších si můžete přečíst v podzimním 3. vydání Spirit Life Magazine.

Aktuálním vydání Spirit Life Magazine je k dostání od 19.2.2016!

Najdete v něm:

– pokračování záznamu přednášky „Jógová pyramida“ Martiny Ziskové z průběhu 5. ročníku Prague Spirit Festivalu
– EzoKomiks „Pan Egon & Pes Lopes“
– díl Jógové laboratoře, tentokrát „Hormonální jóga“ s Rosibel Marquez
– photostory YOGA BABIES
– rozhovor se Seane Corn
…a mnoho dalšího

více informací:

Předplatné nebo Jak a Kde zakoupit?

 

Komentáře (0)
David Vendetti

David Vendetti je zakladatelem South Boston Yoga Studia. Jeho lekce jsou inspirovány gymnastikou, tancem, Pilates a strukturální prací s tělem. Jógové lekce a učitelské kursy vede už 15 let. Více na www.southbostonyoga.com

09.03.2016 - 14:09

Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.



Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám