Jóga a půst
26.02. - 20.03.2017Ne 19:30 - Po 21:30Konec zimy a začátek jara je ideálním obdobím pro odhlehčení organismu po zimě a pro nabrání energie do dalšího ročního období. Na tomto semináři bych se s Vámi ráda podělila o zkušenosti desíti jarních půstů, kterými jsem prošla od roku 2007, o své znalosti z literatury i praxe některých očistných jógových technik.
Tento seminář je tedy určen těm, kteří by si rádi jarní půst vyzkoušeli a hledají cestu jak ho uskutečnit tak, aby se v průběhu postních týdnů cítili dobře a mohli si z této zkušenosti něco pro sebe odnést.
Postní období vymezuji ve shodě s křesťanským kalendářem, žádné náboženství v tom ale nehledejte. Současný křesťanský kalendář kopíruje předkřesťanské roční cykly. Je fajn mít nějaké orientační období – začátek a konec. Půst začíná ve středu 1.3. (tzv. Popeleční středa) a končí v sobotu před Velikonocemi. Tato doba je samozřejmě orientační. Pokud se rozhodnete pro týdenní či dvoutýdenní půst, bude to pro Vás také velmi užitečné.
V úzkém slova smyslu lze půst chápat jako období, kdy vůbec nepříjímáme potravu a pijeme pouze vodu. Já chápu jarní půst v širším slova smyslu (odlehčená strava) a právě jeho délka (42 dnů) nám podle mého názoru umožní udělat nějakou změnu, která se projeví trvaleji.
Půst chápu jako zjednodušení, dočasné vzdání se některých každodenních požitků, odbobí, kdy můžeme ve svém životě tvořit prostor pro nové věci. Naopak bych se chtěla distancovat od pojetí půstu jako tvrdé disciplíny, kontroly těla i mysli, překonávání se a těžkého odříkání.
Půst není v mém pojetí hladovění, ale není sporu o tom, že představuje protiklad k pestré stravě, kterou bychom ideálně měli přijímat po zbytek roku. To znamená, že jídelníček postupně odlehčujeme a zjednodušujeme, jíme střídmě, ale netrpíme hlady. 6 týdnů je dlouhá doba a tělo potřebuje přijímat důležité látky.
Obecně se dá říct, že na začátku půstu vyřadíme látky, které silně ovlivňují nervovou soustavu (káva, černý/zelený čaj, alkohol, tabák, bílý cukr a průmyslově zpracované potraviny) a vzdáme se smažení (ne tuků!). Pokud ve Vás tato představa vyvolala odpor a řekli jste si to nedám (“Měsíc bez kávy je nesmysl!” apod.), tak je to docela jasné znamení, že je nejvyšší čas začít vztah k některým látkám, kterými si zpříjemňujeme každodennost, přehodnotit. Pokud máte chuť si vyzkoušet půst, ale neumíte si představit, že úplně vynecháte příjem nějakých látek, tak si tím nenechte vzít chuť do půstu a místo úplného vyřazení je omezte tak, jak to jen bude možné. Nebo si najděte nějakou náhradu (bezkofeinová káva, elektronická cigareta atd.).
V mém přístupu je souznění s úpravou životosprávy a postupnost a pozvolnost klíčem k tomu, abychom postním obdobím prošli spokojeně a bylo pro nás přínosné. Nejen, že to bude pro naši mysl i tělo snazší přijmout, ale můžeme tak vnímat přicházející změny a reagovat na ně. Tělu dáme také čas, aby přijalo odlišnou životosprávu. Postní jídelníček směřuje k opravdu čisté jednoduchosti. Každý stojíme na jiném výchozím bodě, máme jinou historii těla, stravování, fyzického pohybu. Od tohoto výchozího bodu budujeme svůj postní plán, který jsme neustále otevření měnit.
Půst není rozhodně jen o jídelníčku, je to období, kdy odlehčujeme i v dalších dimenzích svého života a můžeme se na svou každodennost podívat jinýma očima – aniž z ní vlastně vystoupíme:) Od čeho se budeme konkrétně postit je velmi individuální a každý si najde sám to, čeho má ve svém životě možná příliš. Můžeme se vzdát pasivní zábavy, rozptylování, nadměrné komunikace. Mentální či psychický půst podpoří jednodnuché relaxační a meditační techniky, které nám pomohou se zbavit napětí nejen v těle, ale i v mysli.
Půst může velmi dobře podpořit jógová praxe se speciálním důrazem na určité pozice, očistné jógové techniky (šatkarmy), meditační a relaxační techniky. S těmito technikami se na seminářích také seznámíte. Na tento seminář navazuje kurz Jóga v postním období (neděle 17:30-19:15 26.2.-9.4.).
neděle 26.2. Každodennost půstu – jak si vytvořit “plán” na postní období. Kde začít, jak postupovat a k čemu směřovat? Očistné jógové techniky a relaxační techniky pro hluboké uvolnění těla.
neděle 5.3. Psychologie půstu, základní relaxační a meditační techniky na podporu postní praxe a uvolnění napětí z organismu. Mentální půst: kromě nečistot z těla mohou z těla/mysli odcházet sedimenty našeho emočního života. Jak podpořit zbavování se starých a přežitých vzorců vnímání, prožívání a jednání?
Další informace
Studio: | |
Instruktoři: |
|
Poznámka k ceně: | Cena: 450 Kč oba semináře, 250 Kč jeden seminář. |
- info@akasha.cz
- www.akasha.cz
- Kamenická 2, Praha 7
Česká republika