Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Jak na pozici holubího krále (Eka Pada Rajakapotásana)

Autor: Mr. Yoga

Autor: Mr. Yoga

Lepší holub na podložce, nežli holub na střeše, dalo by se parafrázovat české přísloví do jogínského jazyka. Pojďme si otevřít kyčle v jedné z klasičtějších řekněme ‚otevíracích‘ pozic. A zamysleme se, proč vlastně kyčle otevírat?

Začneme rovnou odpovědí na otázku proč otevírat kyčle, která si v budoucnosti určitě zaslouží celý článek. Ale nyní v rychlosti, v kyčlích máme asi okolo 20 svalů, od hlubokých a rotátorů až po přitahovače nohou. Naše sedavé zaměstnání zapříčiňuje zkracování a tuhnutí těchto svalů, což může vést až k problémům s bederní páteří a křížem, protože až s bedry jsou mnohé kyčelní svaly propojené. Uvolňováním kyčlí můžeme hodně ulevit právě i bedrům.

A jak tedy na základní pozici holuba? Samozřejmě se do pozice dá dostat více způsoby třeba z kočky (klek na všech čtyřech) nebo prkna (vzpor) – princip je vždy stejný přitáhneme skrčenou nohu kolenem pod hrudník (bříško stále pevné, aby nepropadla bedra), a pak s pokrčenou nohou před sebou dosedneme. Přední noha směřuje chodidlem šikmo ven z podložky, ale pata není pod kyčlí a rozhodně si na ní nesedíme. Zadní noha je natažená přímo za tělem a rovná až k palci, pata této nohy směřuje přímo ke stropu. Důležité je držet kyčle stejně vysoko a v ose těla, aby nevybočovaly ani na jednu stranu, k tomu opět pomůže zpevněný střed těla. V základní pozici slouží ruce jako opora o zem vedle boků.

Je potřeba dát si pozor na překlápění pánve dopředu, vedlo by to k vyosení kyčlí a jedna by se dostala výše, nedosáhli bychom tak potřebného protažení. Dále si je třeba si ohlídat, aby nohy (přední i zadní) zůstaly v ose dané kyčle, tedy ani přední, ani zadní nohu nesměřujeme do středu podložky, ale zasadíme je kyčlí.

Těžší variantou, napomáhající intenzivnějšímu protažení kyčlí a beder je spící holub, kdy se tělem skláníme přes přední nohu, nejprve se zapřeme o lokty a pokud flexibilita dovolí, pokládáme tělo až na přední nohu, ruce můžeme složit pod čelo na pěsti na sebe, aby byla podpora vyšší, nebo je natáhnout úplně před sebe do dálky s čelem položeným na podložce. K pozici holubího krále pak směřujeme přes pokrčení zadní nohy, v prvních fázích stačí pouze postupně přitahovat nohu (stejnou rukou), ale ramena musí být stále vedle sebe a hrudník směřovat dopředu.

Až přitáhneme pokrčenou nohu k zakloněné hlavě, pokrčenou nohu držíme za palec oběma rukama (plná Eka Pada Rajakapotásana). Naopak připomoci v pozici, a ulehčit si ji v začátcích, si můžeme podložením kyčle pokrčené nohy.

A čím je tato ásana prospěšná kromě zmíněných blahodárných účinků na protažení kyčlí a beder? Při sedu v holubovi se příjemně otevírá hrudník, pokud jste stabilní, můžete proplést ruce za zády a propnout je v loktech a jemně se podívat vzhůru (ale není nutné úplně zaklánět hlavu). Uděláte tím více místa pro plíce, srdce a štítnou žlázu. To vede k lepšímu okysličení krve a podpoře činnosti štítné žlázy a příštítných tělísek.

Zvednuté paže v plné pozici Eka Pada Rajakapotásany, nebo ve spícím holubovi navíc udělají prostor lymfatickým žlázám a pomůžou rozproudit lymfu v těle.
Holub (a holubí král) ale mají i své kontraindikace. Pozice hodně zatěžuje koleno přední pokrčené nohy, ale i to zadní, proto při nepříjemných pocitech a tenzi v koleni tuto ásanu nezařazujte do své praxe. Stejně tak pokud ucítíte bolest v bedrech v jakékoli fázi cvičení.

Závěrem a pro zajímavost zde máte překlad jména Eka Pada Rajakapotásany. eka = jedna, pada = noha nebo chodidlo, raja = král, kapota = holub, ásana = pozice

 

Komentáře (0)
Vendula Krejčířová

Jsem člověk, co má rád pohyb, život a svět a všechno se snaží užívat plnými doušky a mít z toho radost. A díky józe na to mám dostatek elánu a energie.

13.03.2017 - 20:52

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.



Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám