Hudba, která léčí
Mám ráda hudbu a jógu. Obojí je nedílnou součástí mého života. Hudba delší dobu, jóga kratší. Mám je ráda jednotlivě i ve společném spojení, jelikož dohromady mohou vytvářet dokonalou jednotu, kompaktní celek. Nemám hudební vzdělání, nejsem vlastníkem žádných jógových certifikátů. Vše , co dělám, dělám intuitivně. Zajímá mě velká spousta věcí. O každé něco vím a něco si myslím. Své názory nevnucuji, ale jsem ráda, když někdo na něco nahlíží podobně jako já. Podle mě hudba dokáže skvěle dotvářet pohyb, dolaďovat ho…Představme si tanec bez hudby…. Tanečníci by patrně vypadali směšně, kdyby se hýbali v tichu. Jogín se v tichu hýbat může. Každé ráno si klidně odcvičí Pozdrav Slunci bez hudby, naslouchat může jen vlastnímu dechu. Ovšem jógová praxe ve spojení s hlasem, hudbou, zpěvem vytváří zcela nový rozměr.
Jóga, stejně jako hudba a umění obecně, je mnohotvárná, vznešená a nekonečná. Obojí dokáže člověka povznášet a kultivovat a dělat ho lepším. Obojí příznivě působí na fyzické i duševní zdraví člověka, napomáhá k udržení, nebo i vylepšení fyzického stavu. Hudba i jóga nás mnohotvárně harmonizuje a odvádí mysl od každodenních starostí. A když se tyto dvě složky spojí, vzniká celek, který má dvojnásobně pozitivní vliv na nás všechny.
Současný stav umění ?
Mohlo by se zdát, že nic nového a originálního už člověk nemůže vytvořit. Všechny zásadní knihy byly napsány, všechny obrazy byly namalovány, veškerá témata několikrát zpracována. Všechny melodie by byly pro budoucnost už složeny….A přesto se čas od času objeví dílko natolik svěží, že tuto tezi popře. Objeví se nový, originální autor, který ve 30 letech složí jedinečnou hudbu, která evokuje 30.léta miulého století, a přitom je tak moderní. Ano, mám na mysli Justina Hurwitze a jeho hudbu k muzikálu La la land….. To mě utvrzuje v přesvědčení, že to s naší civilizací a světem není zase tak špatné. Že i v současnosti existují osobnosti, které jsou schopné vytvořit něco hodnotného. A to ve všech oblastech. Ovšem dnes se zaměříme na hudbu.
Působení hudby na mozek
Je mi jasné, že hudba působí na naše tělo i mysl. Podle druhu poslouchané hudby to může být působení pozitivní i negativní. Zatímco jeden žánr v nás rozechvívá ty nejlepší naše stránky, vyvolává cit, pozitivní myšlení a lásku, jiný žánr může vyvolávat úzkost, depresi i agresivitu. Hudba nás může dovést do jiných dimenzí a stavů myšlení. Přesné mechanismy mi nejsou známy, a tak jsem si pro pomoc přečetla článek na www.lightworker.cz. Podle tamější informace podvěsek mozkový při poslechu hudby produkuje endorfin. Je to výsledek elektrické aktivity, jež se šíří v oblasti mozku spojené s centry řízení limbického a autonomního nervového systému.
Hudba a zdraví – muzikoterapie
O spojení hudby a medicíny, potažmo o léčebných účincích hudby, se praví už v Bibli. David léčil hrou na harfu krále Saula.
Dle téže stránky, zmiňované výše, ovlivňuje hudba dýchání, srdeční frekvenci, tep, krevní tlak, snižuje svalové napětí, zlepšuje pohyb a koordinuje jej. Ne nadarmo vznikla muzikoterapie /součást léčebné padagogiky, která využívá hudbu jako terapeutického prostředku/…Obecně je prý nejvíce léčivý zvuk harfy, ten příznivě ovlivňuje bolesti hlavy, například. Ze své vlastní zkušenosti mohu říci, že nejpozitivněji na mne působí klavír, ale ten má u mne od mládí protekci. Skvělý je lesní roh a violoncello. Zvuk těchto nástrojů je prostě nádherný, dělá člověku radost a povznáší ho do úplně jiných sfér.
Spojení hudby s jógou
Jóga a ticho
V době, kdy jsem navštěvovala hodiny aerobicu, jsem si nedovedla představit, že by se mohlo cokoli cvičit bez doprovodu hudby. Většina těch doprovodných skladeb byla hodně stupidních, ale tak nějak to k tomu patřilo. Takže jsem se někdy i přistihla , že si ty “přiblblé” nápěvy notuji. A když jsem si nepamatovala text, tak jsem si nějaký vymyslela. Takhle jsem se ráno probudila a ty stupidnosti mi v hlavě jely celý den. To je vcelku běžné a děje se mi to stále. K tanci, aerobicu, krasobruslení, moderní gymnastice atd.ta hudba prostě patří a povyšuje sport na umění, ať už jakékoli úrovně.
S jógou už to tak jednoznačné není. Může se cvičit v naprostém tichu a její účinek to nesníží. Někdy člověk na hudbu při cvičení chuť má, někdy ne. Je to stejné jako s během. Někdy mi hudba napomůže k lepšímu výkonu, někdy si chci pročistit hlavu a hudba by na mě mohla působit jedině negativně, odváděla by pozornost. Jógová ikona Adriene ve svých lekcích většinou jen mluví, hudbu zahrnuje sporadicky. A má mimochoden také ráda lesní roh 🙂
Jóga a hlas
Asi mi dáte všichni za pravdu, že při návštěvě lekce jógy je pro nás důležitá osobnost cvičitele. Jeho znalosti, přístup ke klientovi a jeho/její hlas hraje neskutečně důležitou roli. Příjemná barva, dikce, tón, klid a harmonie, kterou v nás evokuje; skoro až takové chlácholení, ale zase to nesmí být zaříkávač hadů, který nás uspí. Po letech jsem vyrazila do jógového centra, jelikož mne velice zaujala Aerojoga. Kromě toho, že jsem byla naprosto nadšená ze cvičení, líbil se mi hlas cvičitelky, která byla neskutečně energická.. Jako podkres pustila jen meditační zpěv a vytvářelo to moc pěkný celek. Ty dva hlasy se vůbec nepřebíjely, naopak se nádherně doplňovaly. Takže suma sumárum, člověk odcházel z hodiny nejen perfektně protažený, ale i pohlazený na duši.
Jóga s hudbou
Jde o relaxační, meditační, klidnou hudbu, která nás hladí po těle i duši. Doplňuje, dotváří, uvolňuje náš pohyb i dech a vytváří mezi těmi všemi složkami dokonalou harmonii. Hudba v nás snižuje napětí, uvolňuje mysl, zvyšuje rozsah pohybu. Nejen že nás rozvolní, ale dělá nás lepšími. Nesmírně mne zaujala hudba Maoka, to je naprostá nádhera. Dá se při ní krásně cvičit, ale hlavně meditovat, nebo usínat. Podporuje naši obrazotvornost, kreativitu, imaginaci. Ve chvíli, kdy si ji člověk pustí, otevírají se před ním nekonečné prostory pro neomezené snění a vytváření příběhů.
Existuje pochopitelně nepřeberné množství “jógových” melodií. Každý si vybere, na co má chuť. A nemusí to být vždy jen relaxační, uvolněná hudba. Jóga by se dala cvičit klidně na rychlejší hudbu a zameditovat si klidně můžeme i na metalovém koncertě, pokud se umíte oprostit od všeho hmotného.
Jóga a zpěv
Na hodinách jógy se často zařazuje zpěv manter, z nichž nejznámější a nejvíce užívaná je mantra Óm, nebo chcete-li AUM. Obojí je správné. Slabika, mantra AUM, symbolizuje minulost, přítomnost i budoucnost. Stejně tak symbolizuje vznik, trvání a zánik. A patří fyzickému tělu, U mysli, M vědomí. Cílem zpěvu této mantry je komplexní zharmonizování a zklidnění. Celé naše tělo rezonuje a příjemně vibruje. Problémem může být ostych, který nám nedovolí se na lekci jógy uvolnit a zpívat s lehkostí. Stud odhoďte, nejde o to zazpívat co nejlépe, ale uvolnit se a nechat na sebe pozitivně působit tuto mantru.
Synchronizace hudby s dechem
Ve chvíli, kdy při poslechu hudby začneme dýchat, dojde k jejich vzájemné synchronizaci, vytváříme pravidelné dechové vzorce. Zkoordinují se dechy s rytmem a tempem poslouchané hudby. Pouštěná hudba zvyšuje senzomotorickou koncentraci, svalovou sílu, harmonizuje dýchání, svalovou koncentraci a kreativní vyjadřování pohybem.
Praktická relaxace
Vyzkoušejte si následující relaxaci:
Lehněte si na podložku do pozice šavásany, pusťte si hudbu, která je vám příjemná. Představíme si sebe jako pírko plující ve vzduchu. Pírko postupně klesá pomalu k zemi, zatímco my se cítíme stále více uvolněni. Nakonec měkce přistaneme a jemně se dotýkáme země. Klesáme tak dlouho, dokud hudba hraje a přistaneme na samém závěru. Předpokládám, že se budeme cítit lehounce jako to pírko, budeme uvolnění a zrelaxovaní.
Dovedete si představit, že byste podobnou relaxační techniku prováděli bez hudby v tichu. Jak by se průběh a celý její účinek změnil?
Hudbu můžeme každý vnímat jakkoli. Pro někoho je to mechanické vlnění, pro někoho umění, pro někoho Bůh, nejlepší komunikační prostředek pro předání pocitu. Šokuje mne fakt, že i v mém okolí existují jedinci, kteří hudbu vůbec neposlouchají.
Obdivuji každého umělce, cvičitele, učitele, člověka, který dokáže v druhých vzbuzovat emoci. Ze všech sfér umění to hudba umí snad nejvíce. Pouhé spojení byť jen dvou tónů dokáže člověka dojmout. Ty nejkrásnější melodie při tom nejsou ani tak moc složité. Např. má oblíbená skladba Petra Hapky z filmu Panna a Netvor – Motiv Panny je tvořena víceméně tóny, které jsou na klávesnici blízko sebe.
V souvislosti s tímto tématem mě velice zaujalo video https://www.youtube.com/watch?v=rgXLEM8MhJo. Skladatel Angelo Badalamenti na něm vysvětluje, jak složil hudební motiv Laury Palmerové pro seriál Twin Peaks. Přiznávám, že seriál nemám ráda. Je pro mne příliš úchylný, strašidelný, nepochopitelný, ale hudba je naprosto dokonalá. A tohle video musí každého téměř rozbrečet. Je to klišé, ale pravdivé, hudba je mocná čarodějka, a tak ji vpusťte do svých životů. Pokuste se dát šanci i těm žánrům, které jste doposud neměli rádi. A pochopitelně bude nejlepší zažít hudbu naživo…
Komentáře (0)
31.05.2017 - 19:41
- Články Savasana a její variace Závěr jógové praxe by měl být věnován jedné z nejznámějších relaxačních pozic známé pod názvem –...
- Články Chválit nebo nechválit jako učitel jógy Občas učím učitele jógy a jednou se při této příležitosti se objevila otázka, jestli je dobré...
- Doporučujeme Festival Evolution ideálním místem pro příznivce jógy Nezapomenutelná setkání, zkušené rady a inspiraci v oblasti zdravého životního stylu a rozvoje osobnosti nabídne jarní...
- Doporučujeme Zdravý životní styl má být radost, ne povinnost. Přijďte se inspirovat na Festival Evolution Jak se stravujeme, odpočíváme, zda máme dostatek pohybu a jestli jsme spokojení, to jsou faktory, které...
- Meditace a relaxace Jóga nidra – technika jogínů, se kterou můžete spát za plného vědomí Pro většinu z nás platí, že když spíme, nevíme o světě. To se ale netýká pokročilých...
- Doporučujeme PROŽITKOVÁ JÓGA – sen poslední letní noci Sen poslední letní noci – PROŽITKOVÁ JÓGA s hudbou ve Šternberském paláci 21. 9. Hned...
- Blogy Meditace a jóga pomáhá na deprese i úzkosti Meditace stejně jako jóga není obecně považována za hlavní lékařskou péči. Studie však zjistila, že meditace může...
- Doporučujeme Festival Evolution – přijďte si užít víkend plný zdraví, krásy a inspirace Víkend 17. – 19. září se Výstaviště v Praze Holešovicích opět stane centrem zdravého životního stylu. Není...
- Nezařazené Přijďte si užít víkend plný zdraví, krásy a inspirace na Festival Evolution 2021 Víkend 17. – 19. září se Výstaviště v Praze Holešovicích opět stane centrem zdravého životního stylu. Není...
- Doporučujeme Jóga po covidu, (či home office a online škole) Tento týden startuje Jógový speciál z dílny studia Jóga Poděbrady. Čtyřdílný seriál určený (nejen) pro rekonvalescenci...
- Doporučujeme Festival Evolution se v dubnu přesune do onlinu 9. a 10. dubna se bude konat tradiční Festival Evolution, a tentokrát naplní své heslo #prostejinak...
- Doporučujeme Vánoční jógový svařák – první festival nejen jógy přes Zoom Webový server Moje Jóga, který přináší již šest let nejlepší jógové lektory k vám domů, pořádá první...
- Doporučujeme Objev binchotan – první „plastic free“ filtr vody na světě s neuvěřitelnou silou Zamysleli jste se někdy nad tím, jestli je pitná voda z našich kohoutků zároveň i zdravou vodou?...
- Doporučujeme Kniha restorativní jógy konečně v češtině Knihy ze světa restorativní jógy mohli všichni milovníci a učitelé restorativní jógy až donedávna číst hlavně...
- Doporučujeme Festival Evolution v září bude! Co si nenechat ujít? Třetí víkend v září se na Výstavišti v Praze Holešovicích ponese v duchu zdravého životního stylu. Konat se...
- Doporučujeme Jak na tu nejlepší péči o jógamatku Podložka na jógu nevyžaduje náročnou péči, ale rozhodně byste ji neměli zanedbat. Správnou údržbou zajistíte delší životnost...
- Blogy Cestování a hledání sebe sama “Nosce te ipsum” aneb “Poznej sám sebe” – to je motto, které mne už delší dobu...
- Články Umění prokrastinace a terapie psaním Asi se vám už v životě stalo, že jste neměli chuť dělat vůbec nic. A ne...
- O józe Spánek aneb polštářová jóga Člověk prý prospí zhruba třetinu svého života. Zní to dosti utopisticky, ale když vezmeme v úvahu,...
- Jóga Síla, flexibilita, dech, koncentrace, duchovní růst Věnujete se józe a zabýváte se otázkou, kteréže prvky vytvářejí vaši jógovou praxi? Jako student lingvistiky...
- Články Nejste v tom sami Před pár dny začal nový rok. Ať už chceme, nebo ne, většina z nás do něj...
- Jóga zprávy Pokoj všem lidem dobré vůle Už je to tu zase. Rok se s rokem sešel a zanedlouho budou Vánoce. Obchodní centra...
- Jóga zprávy Proč běháš, když cvičíš jógu? Tak takovouto otázku mi, popravdě, nikdo zatím nepoložil. Ale pokaždé, když se s někým bavím o...
- Jógové pozice a sestavy SÚRJA NAMASKÁR – na podzimní splíny past (mých 21 dnů s Pozdravem Slunci) Představovat jogínům soubor ásan Pozdrav Slunci, nebo Súrja namaskár, by bylo nošením dříví do lesa. Je...
- Články Učme se od svých dětí Před patnácti lety se mi narodila dcera. Život se mi od základu změnil. K lepšímu. Moje...
- Jóga zprávy Vzpomínky na léto Ne, tento titulek ve vás nemá vyvolat smutek a úzkost nad tím, že prázdniny skončily a...
- Zdravá výživa Doba jedová aneb Ach, ta naše strava Žijeme v době jedové. Všechny potraviny jsou plné konzervantů, stabilizátorů, emulgátorů, prostě éček (synonyma pro chemické...
- Jógové pozice a sestavy Jógou proti bolestem hlavy “Hlava mě bolí jako střep”, tuhle větu jsem v mládí slýchávala od babičky poměrně často. Neuměla...
- Jóga zprávy Proč jsme zlí na ty, které máme nejvíce rádi? Následující situaci znáte asi všichni osobně. Po probdělé noci vám v brzkých ranních hodinách zazvoní budík,...
- Jóga zprávy Proč s námi kočky cvičí Ano, prosím, vnímejme to jako dvojsmysl. Patrně každý majitel tohoto chlupatého stvoření mi potvrdí, že ho...
- Jóga zprávy Jogíni versus jogíni aneb Moje cesta k józe Moje cesta k józe nebyla spletitá, ale poměrně dlouhá. Dle mého názoru musí nejprve člověk “dospět”,...
Komentáře