Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Jóga a hubnutí

joga_hubnuti

Co si budeme nalhávat. Velká část lidí, kteří se začnou zajímat o jógu, touží po zázračném a rychlém hubnutí. Dalo by se říct, že vzhledem k tomu, že jóga se ve většině ani trošku nepodobá jakékoliv aerobní aktivitě (čti kardiu), nemůže mít přeci žádný vliv na zrychlování metabolismu a pálení našich tukových zásob.

Naštěstí tu je ale i hormonální rovina člověka, což je vlastně něco, co nás celé řídí. A chtě nechtě to je vlastně to hlavní, díky čemuž jsme schopni ty naše tukové polštářky, Milánky nebo pneumatiky (ať už tomu říkáme jakkoliv) pálit.

Co ovlivňuje naše hubnutí?

Ty naše bláznivé hormony mají za následek třeba i změny nálad, stresy, deprese, nebo naopak sluníčkovou náladu a #jádnesvšechnymiluju. To vlastně všichni víme. Každý také ví, že za hubnutí může z většiny to, co jíme, z menší části potom naše tělesná aktivita. Toto bych trošku upravila – z největší míry má vliv náš psychický stav (jestli jsme ve stresu nebo pohodě), z menší části potom strava a z nejmenší (ale neméně důležité části) naše tělesná aktivita.

A jsme zpět u jógy. Ta má za jeden z cílů uvést nás do nejlepšího psychického rozpoložení, naučit nás žít bez stresu a přijmout se takové, jací jsme. Určitě proto nevynechávejte meditaci nebo relaxační pozice pouze z důvodu, že „u toho už se nezapotím“.

Strava

Již zmíněné jídlo také neplní funkci pouhého plniče žaludku a zbytku trávicí soustavy. Jóga je naštěstí tak rozumná, že zahrnuje i rady ohledně stravy, doporučuje střídmost v jídle a pečlivý výběr kvality potravin. K tomu je ale třeba poradit se s někým, kdo se například ájurvédským konstitucím věnuje na profesionální rovině (postgraduální studia, vysokoškolské práce).

Neprofesionálních článků o stravě najdete na internetu nespočet. Není ovšem nad to zajít si do knihovny a půjčit si nějakou odbornější a propracovanější literaturu. Klidně si na chvilku sedněte a udělejte svůj vlastní malý průzkum! Nakonec platí, že všichni jsme originál a každému sedí něco jiného. I profíci se to museli odněkud naučit, což neznamená, že musíte jezdit do Indie a hned hledat zkušeného jogína. Úplně postačí již zmíněná knihovna, popřípadě ebook.

Pamatujte si, že vše co jíte, ovlivňuje vlastně celou vaši osobu, jak je vám po psychické i po fyzické stránce. Ne nadarmo se říká, že trávicí soustava je náš druhý mozek. Celé je to ještě trošku složitější, aneb „Za vším hledej ženu hormony.“

zdrave_jidlo

Pro ty, kteří nemají čas hledat po knihovnách a čtou článek proto, aby se dozvěděli něco hlubšího:

  • Nekvalitní cukry, navíc bez kombinace s tuky = rychlý vzestup glykogenu v krvi = rychlý pokles glykogenu v krvi = hodně brzký hlad = mnoho jídel denně = vysoký kalorický příjem.
  • Mnoho nekvalitních jídel denně (plných cukrů a bez tuku) = mnoho střídání glykogenového vzestupu a sestupu = inzulinová rezistence = riziko vzniku diabetu nebo přinejlepším „jen“ obezita.
  • Ona úžasná fruktóza zase tak úžasná není, co se týče hubnutí. Tento přátelsky vyhlížející sacharid se totiž okamžitě (s několika vykřičníky!) ukládá do tukových zásob, pokud ho nekonzumujete okamžitě před sportovním výkonem.
  • Obsah nekvalitních tuků (ztužené rostlinné oleje, margaríny, přepálené tuky) = riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, přinejlepším „jen“ obezita.

Čtyři základní pravidla tedy zní:

  1. Ke každému sacharidovému jídlu si dejte alespoň trošku tuku (oříšky, kokosový olej, ghí, máslo, atd.). Nebudete mít tak brzy hlad a nebudete tolik dráždit váš milovaný inzulin!
  2. Méně je někdy více, proto raději jezte méně (ale o to daleko kvalitnějších) potravin. Postačí levnější kokosový olej vyměnit za ten slavný BIO, který je ale lisovaný za studena (a k tomu nádherně voní!). O namáčení oříšků jsem už ostatně psala v minulém článku Výživa pro tělo.
  3. Pokud opravdu chcete hubnout, nenechte se zlákat diabetickými sušenkami, které obsahují jen fruktózu. Nejlepší je například obsah kokosového cukru nebo javorového sirupu, které mají nízký glykemický index, a proto vám po něm tolik „nevylítne“ glykogen (viz bod č. 1).
  4. Zase kvalita potravin. Ale že přepálené oleje a ztužené tuky nejsou dobré, to už je vlastně obecná pravda. Znovu potvrzená. Proto doporučuji smažit a péct přinejlepším s kokosovým olejem, ghí anebo klasickým českým sádlem.

Pohyb

Nakonec jsme se přeci jen dostali k pohybu. A zase k hormonům. Jóga má totiž úžasnou vlastnost. Nejen že pomáhá našim svalům, kloubům, psychice. Navíc ještě (při správném provádění ásan a správném dýchání) pomáhá regulovat činnost žláz, takže vlastně zase hormony.

Nezáleží tolik na tom, jestli děláte bikram jógu, ashtangu nebo jógu určenou pro seniory. Účinky jsou v nejlepším případě totožné.

Samozřejmě, všichni víme, že čím víc potu, tím víc adidas, ale ono to není zase tak horké. Hlavně se musíme hýbat rádi a s láskou. To je totiž náš největší dar a společně se zdravím to jediné, co nám nikdo nevezme a je to jenom naše.

joga_hubnuti2

PS: I tak bych pro lepší účinky a rychlejší hubnutí klidně doporučila nějaké to plavání, běh, nebo jízdu na kole. Kvůli hormonům, samozřejmě.

Komentáře (0)
Eva Ďoubalová

Jsem studentka tělesné výchovy a sportu na VŠ, jógový samouk, kondiční trenérka a sportovní masérka. Vyrůstala jsem v přírodě, takže pohyb a co nejpřirozenější životní styl a stravování miluji již od mala. Vše, čím se zabývám, dělám s láskou.
... a pokud to bude v mých silách, ráda vám s čímkoliv poradím. :)

07.10.2017 - 10:07

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.



Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám