Síla, flexibilita, dech, koncentrace, duchovní růst
Věnujete se józe a zabýváte se otázkou, kteréže prvky vytvářejí vaši jógovou praxi? Jako student lingvistiky jsem vždy kroutila hlavou nad tím, že jazykovědci, a vědci obecně, musí vše rozškatulkovat, správně rozřadit a fundovaně definovat. Čím jsem starší, tím víc si uvědomuji, že to všechno nebylo samo o sobě. Pochopitelně to mělo svou logiku.
S odkazem na léta svých studií jsem se zamyslela nad tím, jaké jsou stavební kameny, které vytvářejí moji jógovou praxi. Na jaké aspekty je třeba se zaměřit a které je nutné pilovat a zlepšovat, aby naše láska k józe měla pozitivní efekt a my se zdokonalovali. Možná byste našli ještě jiné složky, které jsou v józe klíčové. Ale podle mě následující jsou nejdůležitější…
Síla
Někteří lidé si možná jógu se sílou nespojují, ale pro ty, kteří se jí aktivně věnují, je naprosto nezbytná. Vytváří úplný základ, bázi, první plán jógy, na který dále navazují další složky. Tou silou mám v první řadě na mysli posílení středu těla, které také můžete znát pod anglickým názvem CORE. Vždy musíme začít u středu těla. Je to jádro veškeré energie. Je třeba ho posilnit. Mimo jiné tím ochráníme vnitřní orgány.
Ze středu vychází vše. Síla, energie…. CORE, střed těla – jsou nejen břišní svaly, ale také hluboký stabilizační systém. Zahrnuje hluboké svaly břicha, pánevní dno, bránici. Bránice aktivuje i hluboké zádové svaly. Péčí o střed těla a jeho posilováním tedy můžeme odstraňovat i bolesti zad. Tato část je velice citlivá. Nevím, jak vy, ale mně se v této partii nejvíce odrážejí moje obavy a strachy. Je to část snadno zranitelná a je třeba si ji hýčkat. A které cviky jsou nejefektivnější na posílení středu těla?
Nejlepší cvik je “oblíbené” prkno, neboli plank ve všech možných modifikacích:
1/ klasické prkno
2/ prkno s pokrčenýma nohama
3/ boční prkno
Můžeme také snést pozici dolů no lokty, popř. u klasického prkna zvednout ruku a opačnou nohu, čímž celý cvik ještě zefektivníme a zapojíme ještě větší sílu a energii na posílení.
Flexibilita
Jóga, stejně jako balet, gymnastika, aerobic, je spojována s tělesnou pružností. Není důležité dát nohu až za krk, proplout do pozice jako hadí žena/muž. Je však nezbytné tělo protahovat, a tím ho omlazovat. Můžeme si třeba říci, že na sobě letos zapracujeme a zdokonalíme se v pozici tanečníka. To je velice krásná a esteticky vyladěná ásana. Jak bychom ji mohli vylepšit, aby byla uvolněnější, ladnější, zvýšili jsme rozsah pohybu?
Nepůjde jen o to každý den zkoušet tuto pozici a snažit se dát nohu výš, více se prohnout v zádech, atd. Je třeba např. nohu opřít o dveře, protahovat a zvyšovat rozsah pohybu, protahovat nohy v provazu. Jako odrazový můstek můžeme též použít pozici luku na zemi i ve stoje…. Neztrácejte hlavu, když se nebudete zlepšovat ze dne na den. Někdy nabydete dojmu, že už jste na tom skvěle a druhý den najednou spadnete zase na dno. Nejde vám to, začínáte od znovu. Flexibilita se liší den ode dne. Někdy jsme schopni překonávat své vlastní limity, někdy jsme rozbolavělí. Není třeba házet flintu do žita, musíme věřit, že druhý den to zase bude jinak.
Nemusíme však zdokonalovat jen tyto složité pozice. Postačí omlazovat páteř v pozici kolébky. Super. Zlepší se prokrvení, ohebnost páteře, zad a konsekventně se vylepší i naše myšlení.
Stresy se projevují ztuhlostí v ramenou a šíji. Proto je třeba tyto partie stále procvičovat. Dříve jsem se při bolestech v těchto částech vyvarovala pohybu a krk si fixovala nákrčníkem. Nákrčník je fajn na prohřátí. Teď se snažím ztuhlé části protáhnout, procvičit, prokrvit.
Nezaměňujme však flexibilitu s hypermobilitou. Hypermobilita může působit negativně. Dostáváme se díky ní do nepřirozených pozic a úhlů a ubližujeme svému tělu.
Obecně musíme říci, že je nutné na ohebnosti pracovat intenzivně, systematicky, pravidelně, jako třeba při studiu cizích jazyků, nebo při osvojování si hry na hudební nástroj.
Dech
Dech je život. Dech je na jednu stranu zcela přirozený, jednoduchý, existuje nezávisle na naší vůli a zdánlivě si můžeme myslet, že není třeba o něm nikterak přemýšlet. Jde při něm o okysličení organismu a odvádění zplodin metabolismu a oxidu uhličitého stejně jako jiných plynů ven z těla. Na druhou stranu se věc nemá tak jednoduše. Hovoříme o vědomém dechu. Aby byl dech kvalitní, je třeba nad ním přemýšlet, aktivizovat jej a prohlubovat a vylepšovat. V souvislosti s dechem hovoříme v józe o tzv. Pránájámě, tj. řízení toku energie v těle pomocí dechových technik. Cílem je toky energie a následně také celé tělo harmonizovat.
O některých dechových technikách jsem již psala v předešlých článcích, a proto některé jen zmíním, o jiných napíšu trochu více. Čili známé jogínské techniky jsou následující:
1/ plný jógový dech
2/ údžají dech – název vznikl spojením UD – vzhůru a DŽAJA – vítězství, úspěch. Jde o dýchání se zúženou hlasivkovou štěrbinou. Snížíme měkké patro jako bychom chtěli polknout, čímž dojde k zúžení hlasivkové štěrbiny. Jelikož je vzduch nucen projít užším místem, vzniká chrčivý zvuk. Tuto dechovou techniku zařazujeme po dynamickém cvičení, abychom se zklidnili.
3/ nádí šósana – střídavý dech
4/ kapalabháti – podstatou tohoto dechu je, že nádech musí být mnohem delší (nejméně 3x) než výdech. Nádech je pozvolný, táhlý, klidný. Výdech oproti tomu krátký, prudký, aktivní. Při výdechu dochází ke stažení břišní stěny. Tímto aktivním pohybem dojde k prokrvení a očištění vnitřních orgánů. Dech je vhodný pro astmatiky.
Dechových technik je pochopitelně mnohem více, ale není důležité se o všech podrobně rozepisovat. Důležité je si uvědomit, že v józe jde v první řadě o propojení dechu s pohybem a vytvoření harmonizovaného procesu a harmonizujícího celku.
Koncentrace
Chápu koncentraci jako schopnost soustředit svou mysl jedním směrem. To je schopnost nesmírně důležitá a hlavně komplexní. Asi nejjednodušší je soustředit se po každé na jednu jedinou věc či činnost. Jenže to je v reálném životě prostě nereálné 🙂 Mít to privilegium, že se v danou chvíli mohu zaměřit jen na jednu věc. V práci se v jednu chvíli musím soustředit třeba na deset věcí, nesmím žádnou opomenout a upozadit, jelikož jen dohromady vytvářejí kompaktní celek a navazují na ně další logické posloupnosti akcí.
Co by se stalo, kdyby lékař opomenul jeden důležitý aspekt při operaci? Následky by byly fatální. Někdy je těžké se soustředit. Já často mívám naprosto rozptýlenou soustředěnost a vnímání. Ovlivňují nás určité vnější a vnitřní okolnosti. Například hluk, únava, špatné psychické rozpoložení.
Schopnost koncentrace můžeme kultivovat meditací, praktikováním střídavého dechu a např. i následujícími ásanami:
- strom
- půlměsíc
- orel
- stoj na hlavě
Zmiňované pozice rozvíjí schopnost rovnováhy a také koncentrace, která je k jejich provedení nevyhnutelná.
Duchovní růst
My všichni, kteří se věnujeme józe, tak činíme z mnoha důvodů. Ať už pro posílení těla, ducha či mysli (v nejlepším případě kvůli všem třem složkám). Čím více do jógové praxe pronikáme, tím snadněji a přirozeněji duchovní růst přichází. Na druhou stranu u své osoby prožívám jistý paradox. Čím více na sobě pracuji, tím méně chápu určité lidské projevy. Pracovat na posílení ducha v žádném případě neznamená dělat ze sebe pitomce, kterého každý může zneužít a využít. V každém pořípadě je nutné zachovat si schopnost kritické analýzy. Aby se člověk cítil v harmonii, je třeba se obklopovat lidmi a činnostmi, které s námi souznějí. Lidmi, kteří nás nabíjejí pozitivní energií a motivují nás.
Je těžké vydržet v přítomnosti lidí, kteří všechno vidí černě, tzv. žrouty energie. Někdy se však do pozice negativistů dostáváme sami a dobrovolně, musíme vyventilovat své pocity. Leckdy to hraničí až se škodolibou radostí prsknout ten jed, který je v nás, na někoho jiného. Jenomže ta úleva je krátkodobá a pomíjivá. Velice rychle si uvědomíme, že se nám neulevilo a přichází morální kocovina. Slovo i myšlenka má obrovskou sílu a nejde vzít zpět. To je třeba si uvědomit.
Motýli v břiše
Jak jsem řekla na začátku, výše zmiňované složky potřebné v józe nelze od sebe striktně oddělovat. Když budeme pracovat na prvních čtyřech, duchovní růst přijde sám od sebe. A naopak, pokud budeme posilovat svého ducha, bude se nám lépe pracovat na těch ostatních úrovních. Je důležité, jako v jiných činnostech, stanovit si cíle a metody, jak jich dosáhneme. Nebude to rychlé, ale i cesta je cíl, a proto nás bude bavit i motivovat současně. Plody úsilí jsou sladké. A třeba po letech ucítíme ty motýly v břiše, tj. ten slastný pocit, který ukazuje, že jsme šťastni.
Tento pojem mi vysvětlila před lety, když jsem byla těhotná, má máma. Ptala se mě, jestli cítím pohyby miminka. Jenomže já jsem tehdy nevěděla, co to znamená a co mám vlastně cítit. Maminka mi tehdy řekla: ” Je to jako motýli v břiše. Jako když mávají křídly a tebe to šimrá.” A ačkoli to bylo také trochu abstraktní, hned jsem věděla, že ty pohyby dítěte cítím. Ten blažený pocit můžeme cítit i mimo těhotenství, ale je potřeba si to zasloužit. Nám všem jde v první řadě hlavně o to, abychom byli šťastni.
Komentáře (0)
10.02.2018 - 16:30
- Články Savasana a její variace Závěr jógové praxe by měl být věnován jedné z nejznámějších relaxačních pozic známé pod názvem –...
- Články Chválit nebo nechválit jako učitel jógy Občas učím učitele jógy a jednou se při této příležitosti se objevila otázka, jestli je dobré...
- Doporučujeme Festival Evolution ideálním místem pro příznivce jógy Nezapomenutelná setkání, zkušené rady a inspiraci v oblasti zdravého životního stylu a rozvoje osobnosti nabídne jarní...
- Doporučujeme Zdravý životní styl má být radost, ne povinnost. Přijďte se inspirovat na Festival Evolution Jak se stravujeme, odpočíváme, zda máme dostatek pohybu a jestli jsme spokojení, to jsou faktory, které...
- Meditace a relaxace Jóga nidra – technika jogínů, se kterou můžete spát za plného vědomí Pro většinu z nás platí, že když spíme, nevíme o světě. To se ale netýká pokročilých...
- Doporučujeme PROŽITKOVÁ JÓGA – sen poslední letní noci Sen poslední letní noci – PROŽITKOVÁ JÓGA s hudbou ve Šternberském paláci 21. 9. Hned...
- Blogy Meditace a jóga pomáhá na deprese i úzkosti Meditace stejně jako jóga není obecně považována za hlavní lékařskou péči. Studie však zjistila, že meditace může...
- Doporučujeme Festival Evolution – přijďte si užít víkend plný zdraví, krásy a inspirace Víkend 17. – 19. září se Výstaviště v Praze Holešovicích opět stane centrem zdravého životního stylu. Není...
- Nezařazené Přijďte si užít víkend plný zdraví, krásy a inspirace na Festival Evolution 2021 Víkend 17. – 19. září se Výstaviště v Praze Holešovicích opět stane centrem zdravého životního stylu. Není...
- Doporučujeme Jóga po covidu, (či home office a online škole) Tento týden startuje Jógový speciál z dílny studia Jóga Poděbrady. Čtyřdílný seriál určený (nejen) pro rekonvalescenci...
- Doporučujeme Festival Evolution se v dubnu přesune do onlinu 9. a 10. dubna se bude konat tradiční Festival Evolution, a tentokrát naplní své heslo #prostejinak...
- Doporučujeme Vánoční jógový svařák – první festival nejen jógy přes Zoom Webový server Moje Jóga, který přináší již šest let nejlepší jógové lektory k vám domů, pořádá první...
- Doporučujeme Objev binchotan – první „plastic free“ filtr vody na světě s neuvěřitelnou silou Zamysleli jste se někdy nad tím, jestli je pitná voda z našich kohoutků zároveň i zdravou vodou?...
- Doporučujeme Kniha restorativní jógy konečně v češtině Knihy ze světa restorativní jógy mohli všichni milovníci a učitelé restorativní jógy až donedávna číst hlavně...
- Doporučujeme Festival Evolution v září bude! Co si nenechat ujít? Třetí víkend v září se na Výstavišti v Praze Holešovicích ponese v duchu zdravého životního stylu. Konat se...
- Doporučujeme Jak na tu nejlepší péči o jógamatku Podložka na jógu nevyžaduje náročnou péči, ale rozhodně byste ji neměli zanedbat. Správnou údržbou zajistíte delší životnost...
- Blogy Cestování a hledání sebe sama “Nosce te ipsum” aneb “Poznej sám sebe” – to je motto, které mne už delší dobu...
- Články Umění prokrastinace a terapie psaním Asi se vám už v životě stalo, že jste neměli chuť dělat vůbec nic. A ne...
- O józe Spánek aneb polštářová jóga Člověk prý prospí zhruba třetinu svého života. Zní to dosti utopisticky, ale když vezmeme v úvahu,...
- Články Nejste v tom sami Před pár dny začal nový rok. Ať už chceme, nebo ne, většina z nás do něj...
- Jóga zprávy Pokoj všem lidem dobré vůle Už je to tu zase. Rok se s rokem sešel a zanedlouho budou Vánoce. Obchodní centra...
- Jóga zprávy Proč běháš, když cvičíš jógu? Tak takovouto otázku mi, popravdě, nikdo zatím nepoložil. Ale pokaždé, když se s někým bavím o...
- Jógové pozice a sestavy SÚRJA NAMASKÁR – na podzimní splíny past (mých 21 dnů s Pozdravem Slunci) Představovat jogínům soubor ásan Pozdrav Slunci, nebo Súrja namaskár, by bylo nošením dříví do lesa. Je...
- Články Učme se od svých dětí Před patnácti lety se mi narodila dcera. Život se mi od základu změnil. K lepšímu. Moje...
- Jóga zprávy Vzpomínky na léto Ne, tento titulek ve vás nemá vyvolat smutek a úzkost nad tím, že prázdniny skončily a...
- Zdravá výživa Doba jedová aneb Ach, ta naše strava Žijeme v době jedové. Všechny potraviny jsou plné konzervantů, stabilizátorů, emulgátorů, prostě éček (synonyma pro chemické...
- Jóga zprávy Hudba, která léčí Mám ráda hudbu a jógu. Obojí je nedílnou součástí mého života. Hudba delší dobu, jóga kratší....
- Jógové pozice a sestavy Jógou proti bolestem hlavy “Hlava mě bolí jako střep”, tuhle větu jsem v mládí slýchávala od babičky poměrně často. Neuměla...
- Jóga zprávy Proč jsme zlí na ty, které máme nejvíce rádi? Následující situaci znáte asi všichni osobně. Po probdělé noci vám v brzkých ranních hodinách zazvoní budík,...
- Jóga zprávy Proč s námi kočky cvičí Ano, prosím, vnímejme to jako dvojsmysl. Patrně každý majitel tohoto chlupatého stvoření mi potvrdí, že ho...
- Jóga zprávy Jogíni versus jogíni aneb Moje cesta k józe Moje cesta k józe nebyla spletitá, ale poměrně dlouhá. Dle mého názoru musí nejprve člověk “dospět”,...
Komentáře