Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Objev binchotan – první „plastic free“ filtr vody na světě s neuvěřitelnou silou

Zamysleli jste se někdy nad tím, jestli je pitná voda z našich kohoutků zároveň i zdravou vodou? Obvykle se jako vhodná nabízí odpověď: „méně, než si myslíme“. Než se totiž dostane do naší sklenice, musí upravená pitná voda ujet kilometry přes sítě starých vodovodů a trubek. Kupříkladu běžný věk vodovodních potrubí v Praze je 50 let, ale často i 80 a více let. Tak se do vody dostávají nežádoucí prvky, jako například těžké kovy a další nečistoty. Jak dokládají studie, dalším problémem je přítomnost potenciálně karcinogenních prvků ve vodě v důsledku její dezinfekce. Samozřejmě, je nutno podotknout, že dezinfekce pitné vody je takovým „nutným zlem“, které ochotně akceptujeme, protože nás preventivně chrání před nemocemi způsobenými kontaminovanou vodou.

Jak tedy filtrovat domácí kohoutkovou vodu, aniž bychom museli využívat drahé filtrační systémy? A lze vůbec domácí vodu filtrovat, aniž bychom museli pořád produkovat plastový odpad?

Příběh Binchio

Tyto otázky mi vrtaly hlavou po návratu z dlouhé cesty napříč Jihovýchodní Asií. Jelikož jsme se chtěli s manželkou vyhnout několikaměsíčnímu nakupování balené vody v plastových lahvích, hledali jsme před vycestováním ekologičtější možnosti pití vody na cestách. Pořídili jsme si proto dva docela drahé filtry do našich lahví. Krátce po příchodu se ale jeden pokazil a druhý jsme ztratili. Zbývaly měsíce na cestách, kdy jsme byli odkázáni na plastové láhve. Za tu dobu jsme vyprodukovali tolik odpadu, až nám z toho bylo špatně. Tak jsem si bolestně uvědomil, že pitná (a natožpak chutná) voda, jejíž pití nevytváří odpad, není vůbec samozřejmostí, i když nám to doma tak připadá.

Po návratu domů jsem začal hledat způsob filtrace domácí vody, který by byl 100% přírodní a zároveň nevytvářel žádný odpad. Rovněž jsem chtěl nalézt filtr cenově dostupný pro každého a co nejvíce flexibilní. Filtr, který by nevyžadoval žádnou složitou instalaci, a proto by si ho mohl pořídit kdokoliv, kdo touží mít doma zdravou vodu. Filtr, který lze vzít s sebou na výlet nebo do kanclu.

Jednoznačnou odpovědí pro mě je japonské uhlí binchotan. Tak se zrodily projekt a značka Binchio.

Binchotanová filtrační tyčinka představuje 100% přírodní a ekologický způsob filtrace a mineralizace domácí vody. Proces výroby binchotanu má v Japonsku třistaletou tradici a je řemeslně velice náročný. Výsledkem je vznik aktivního uhlí nejvyšší kvality s obsahem uhlíku 95-98 % hmoty a neuvěřitelně rozsáhlou strukturou absorpčních mikro pórů. Jedna průměrná binchotanová tyčinka (50g) disponuje absorpční plochou deseti fotbalových hřišť. Tato obrovská filtrační plocha zabezpečuje nejvyšší standard filtrace vody.

První přírodní filtr vody na světě

V Japonsku se aktivní uhlí binchotan využívalo pro filtraci vody již v 17. století. Je tedy docela pravděpodobné, že jde o nejstarší „oficiální“ přírodní filtr vody na světě.

Před více než 300 lety, během období japonských dějin Edo, se japonským výrobcům uhlí z provincie Kishu podařilo precizovat své výrobní techniky natolik, že vzniklo uhlí výjimečné čistoty a kvality. Uhlí bylo vyráběno z dubů Ubame pocházejících ze zalesněných údolí Kishu. Dřevěné odřezky (celé stromy prý na tento účel nikdy nebyly káceny) byly umísťovány do velkých pecí ve skalních dutinách.

Po generace byla výroba uhlí binchotan přísně střežena. Až do 20. století se binchotan považoval za nevysvětlitelně „zázračný“ a jeho používání bylo součástí „lidové moudrosti“. Později, s příchodem mikroskopů a moderní chemie, byly vlastnosti binchotanu a účinky vědecky zdokumentovány.

Filtrace vody s aktivním uhlím binchotan – vše, co potřebuješ vědět

Po rozbalení tyčinku aktivního uhlí Binchio opláchněte od bílého prachu a drobných nečistot z pece. Umístěte tyčinku na deset minut do vroucí vody. Po dovaření Binchio nechte volně uschnout. Uhlí je teď připraveno k použití. Jednoduše ho vhoďte do karafy nebo lahve naplněné vodou a nechte působit

Čím je binchotanové aktivní uhlí výjimečné:

Čistí a mineralizuje vodu. Aktivní uhlí binchotan absorbuje z vody chlór, chemikálie, drobné nečistoty a také těžké kovy. Binchotanová tyčinka nezpůsobuje demineralizaci vody jako třeba osmotické filtry. Právě naopak, vodu obohacuje o množství užitečných minerálů jako např. hořčík nebo draslík. Tím vytváří velice příjemnou a vyváženou chuť vody.

Je přenosné. Jde o velice flexibilní způsob filtrace vody. Binchotanová tyčinka není vázána na jedno místo jako jiné filtry vody. Jednoduše ji vhodíte do nádoby s vodou. Nebo si ji přidáte do láhve a vezmete s sebou venku.

Je ekologicky šetrné.  Dle Americké agentury pro ochranu životního prostředí (US EPA) je aktivní uhlí jedinou doporučenou technologií, která je schopná odstraňovat z vody chlór a jeho vedlejší produkty, pesticidy, herbicidy a dusičnany. Binchotan je pravděpodobně jediným filtrem, jehož hlavní filtrační složkou je právě aktivní uhlí a současně neobsahuje žádné plastové komponenty, a tudíž nevytváří žádný odpad. Ve srovnání s klasickými “plastovými filtry” vody či drahými zařízeními fungujícími na báze reverzní osmózy, kde je nutno pořád měnit filtrační komponenty, je aktivní uhlí binchotan jednoznačně šetrnější alternativou.

Navíc má bohaté druhotné využití. Ani po měsících užívání uhlí binchotan nemusíte vyhazovat. Hravě pro ni najdete sekundární využití. Můžete ji třeba přiložit k pokojovým rostlinám, aby dodávala půdě v květináči živiny. Binchotan lze využít i jako pohlcovač pachů či elektrosmogu.

Dárek pro čtenáře Yogapointu

Pokud čteš tento článek, máme z Tebe dvounásobnou radost – zajímáš se o jógu a také o své zdraví. Stejně jako my. Proto bychom tě chtěli odměnit. Pokud do poznámky k objednávce libovolné krabičky Binchio uvedeš kód „yogapoint2020“ a za zboží zaplatíš bankovním převodem nebo při osobním odběru, máš 10% slevu na nákup. Kód má platnost do konce tohoto roku.

 

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

01.11.2020 - 10:31

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.



Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám