Kurz Dech jógy – PránájámaKurzy jógy
20.01. - 09.03.2020Po 7:00 - Po 8:15Kurz dech jógy – Pránájáma
Dech je pro nás nejbližší. Bez dechu není život. Je hmatatelný, věrohodný, srozumitelný a ovladatelný. Jemný nádech a výdech nás udržuje při životě, uklidňuje a ovlivňuje naše myšlenky, na které neustále působí naše činnosti a emoce. Každý den tohle všechno prožíváme, ale dech často ignorujeme a zapomínáme na něj. V praktikách pránajámy se s ním hluboce seznámíme. Budeme postupně kultivovat postoj zvědavosti, a staneme se tak průzkumníkem i výzkumníkem našeho vnitřního světa. Dechový trénink je nezbytnou přípravou na hlubokou meditaci.
Při hodinách se naučíš správně dýchat a základy meditace
Každé společné setkání zahájíme pozdravy slunci a to vždy v rytmu vlastního dechu. Tím dojde k zahřátí hrubohmotného a energetického obalu našeho těla a bude tak nejlépe připraveno na dechové techniky. Budeme trénovat dechovou praxi. Díky tomu se postupně vytvoří mezery v našem myšlenkovém proudu, které se naučíme dech po dechu prohlubovat.
Pokaždé si projdeme některé z technik a tvým “domácím úkolem” bude denní praxe této techniky a následné pozorování změn – jak na fyzické, tak na psychické úrovni.
Kurz je vhodný pro všechny
Nezáleží, jestli máš předchozí zkušenosti s jógou či technikami dechu, vše projdeme krok za krokem. V průběhu kurzu se předpokládá domácí příprava a nácvik toho co se v jednotlivých blocích naučíte. Kurz je vhodný také pro každého, kdo chce posunout svou jógovou praxi dál a chce si osvojit denní rituál pránájámy a meditace.
Největší přínosy kurzu “Dech jógy = Pránájáma”:
- snížení stresu
- prohloubení koncentrace
- vytvoření vnitřní rovnováhy v přirozené rovině Jin & Jang
- zlepšení fyzického i mentálního zdraví – zlepší se tvá paměť i spánek a získáš více energie
Díky pránájámě dochází k účinnějšímu okysličení krve, což vede k čištění a vyživení všech buněk, tkání a vnitřních orgánů v našem těle. Tím dochází k přirozené detoxikaci celého organizmu.
Dle Pataňdžaliho Jógasútry II. 49, je pránájáma nejprve popisována jako odstranění neklidu a turbulencí z nádechu a výdechu, jejichž absence odpovídá plynulému toku mysli, čímž se stává dosažitelnou meditace.
Témata jednotlivých lekcí:
- Povídání o práně a pránájámě – základní teorie a praxe
- Pokyny k praktikování pránájámy – jak se připravit, kdy nepraktikovat a čemu předcházet
- Rádžajóga – cesta sebekázně a cvičení, říká se jí také aštangajóga (osmistupňová cesta), protože se dělí na osm částí
- Džala néti – pročišťování nosu a podrobné techniky
- Ásany spojené s pránájámou – spojením těla a dechu dochází k rozpuštění mysli a uvolnění v podobě meditace v pohybu
- Vědomý dech – setkání s potlačenými emocemi, ať je to bolest, smutek, či radost i smích
- Základní dechové techniky – možnosti a rozsah potenciálu našeho dýchání
- Přípravné dechové cvičení – základ pokročilých technik dechu
- Mudry spojené s pránájámou – propojení fyzické aktivující roviny s mentální zjemňující rovinou
- Uvědomování si jemného dechu – najdi svou rovnováhu
- Harmonizující pránajama – nauč se pracovat s emocemi a myšlenkami
- Uklidňující pránájámy – být tichý a sám, jako základ meditace
- Energizující pránájáma – probuď svůj vnitřní oheň
- Master sequence of pranayama – stav úplného zastavení = meditace
Slova lektorky: Možná si říkáte proč pránájáma?
Proč se naučit správně dýchat? Musím se i já přiznat, že do doby než jsem si přivykla dennímu praktikování, mě pránájáma zajímala asi jako každého, kdo ji zná z běžné lekce jógy. Tedy jen v podání plného jógového dechu, dechu udžají, nádí šodhana nebo kapalbátí, každopádně vždy je praxe velmi krátká a následně se k ní už nevrací.
Poté, co jsem absolvovala kurz RYT200, kde byla jedním z úkolů právě denní praxe pránajamy, jsem prošla opravdu velkou změnou. Říká se, že když něco praktikuješ 21 dní v kuse, stane se z toho zvyk. A to se stal. Dnes je tomu rok, co si každý den ráno čistím nos slanou vodou, vědomě dýchám a medituji, a díky tomuto zvyku jsem zjistila, jak je pránájáma skvělá k trénování mysli, redukci stresu nebo dokonce deprese a vším dalším s čím se naše mysl nevědomě ztotožňuje. Navíc mám pocit, jako bych přestala stárnout 😀
A to mě přimělo se na pránájámu podívat více do hloubky, a ne si jen číst o jejích účincích.
Možná to bylo zlomené srdce po rozchodu nebo rozhozená vnitřní rovnováha, co mě stále více podněcovalo vyzkoušet si na vlastní kůži, jak se učí jóga v Indii 🙂 Zanedlouho už jsem seděla dokonale koncentrovaná s rovnou páteří a ponořovala se do tajů pránájámy v indické škole na kurzu pránájámy. Ášram, každodenní meditace, ranní pooja rituál (obětní rituál), akirtan (styl zpívaní manter ve skupině s hudbou, stupňující se a ztišující se, až se poslední slabika zcela vytratí v prostoru), nejen to bylo po dobu tří týdnů mou každodenní součástí. Kirtany patří do praktikování Bhakti jógy a hluboce otevírají srdce. Pravidelně mi při zpívání tekly slzy a odpouštěla jsem v mém srdci všem, co mi v životě ublížili a požádala o odpuštění těm, kterým jsem ublížila já. Až zde jsem pochopila, že ásanová praxe je jen nepatrný zlomek, kdy kultivujeme svoji annamaja-kóša (obal potravy). Anebo jak se i u nás říká: ve zdravém těle, zdravý duch.
Je jedno jaký styl jógy si vybereš, nebo jaké náboženství uctíváš, všechno vede k jedinému, a to ke štěstí naší duše, a k nejvyšší podstatě. Věci spojené s našim Átmá a Paramátmá se nedají vysvětlit ani pochopit myslí, musí se jedině prožít, aby byly pochopeny. A o tom bude kurz “Dech jógy = Pránájáma“, který jsem si pro tebe ve spolupráci s yoga4everybody připravila, bude to vlastní prožitek skrze hluboké uvolnění, ale zároveň striktní průpravu a koncentrace, jež se stane naší každodenní součástí.
Těším se na naší společnou cestu pondělními rány.
Hariom,
Katka
Další informace
Studio: | Yoga4everybody |
Instruktoři: |
|
- Kateřina Prýmková
- info@yoga4everybody.cz
- 420 608 698 060
- https://www.yoga4everybody.cz/event-details/dech-jogy-pranajama-2
- Jungmannova 22/9, Praha 1
Česká republika - Google+