Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Seznamte se: Tantravaya jóga

Jóga rozhodně není statickou záležitostí. I dnes vzniká množství nových stylů a přístupů. Jedním z nich je Tantravaya jóga izraelského lektora Shye Sayara. V průběhu své dvacetileté praxe si všiml několika univerzálních principů, které zlepšují každou ásanu a prospívají každému. Když si vyzkoušíte fyzickou praxi pod jeho vedením, musíte mu dát za pravdu. V průběhu jeho lekce plně pochopíte, co znamená sthiram sukham asanam (každá ásana má být stabilní a příjemná). Když navštívíte některý z jeho workshopů, odnesete si nejednu cennou lekci, my jsme si odnesli také rozhovor. Jak došlo k tomu, že Shy vytvořil Tantravaya jógu, o čem tento přístup je a jak můžete zlepšit svou praxi?

 Co ti dalo odvahu a sebevědomí k založení vlastního přístupu k józe?

Mí studenti – jógoví instruktoři, které jsem vytrénoval a kteří nyní učí po celém světě. Inspirovali mě k tomu, abych přišel se systémem, které je organizovanější a efektivnější než trénink, který je běžně k dispozici. Přicházeli ke mně zpátky a říkali: „Podívej, tohle potřebuje nějaké jméno. To není nic, co by se učilo tam venku. Lidé se pořád ptají, co to je a kde se o tom můžou dozvědět víc.“

Můžeš tantravayu představit blíže?

Tantravaya není samostatný styl jógy, ale škola, která jde hlouběji do principů hatha jógy. Základem našeho přístupu k ásanám je osm univerzálních principů, které jsou seskupené do čtyř párů protichůdných vnitřních akcí – dva páry těchto akcí se týkají spodní části těla a dva páry horní části těla. Všechny tyto akce jsou prospěšné komukoliv a v kterékoliv ásaně, přesto ponechávají prostor pro individuální rozdíly. Každé tělo bude vyžadovat maličko jinou intenzitu v rámci každého páru těchto univerzálních principů. Stavíme také na ajurvédě – vždy se ptáme, co je dobré pro konkrétního člověka před námi a právě v této chvíli. Využíváme systému tří dóš a pěti elementů, abychom přizpůsobili praxi jednotlivci. Velkou část v našem přístupu tvoří také meditace, s důrazem na princip neduality.

To zní velmi zajímavě. Co vůbec znamená tantravaya, má to slovo nějaký význam?

Když jsem hledal jméno pro náš systém, šel jsem zpět ke svému duchovnímu zvířeti, kterým je pavouk. V sánskrtu pro něj existuje poetické označení „tantravaya“, což v překladu znamená tkadlec sítě. To jméno mi přišlo krásné i proto, že pavouk má osm nohou – stejně jako je osm stupňů v jógové aštanze.    

Mnoho nových stylů a přístupů k józe dnes vzniká na západě. Jak bys srovnal západní versus tradiční indický přístup?

Na západě dominuje ásana, tedy fyzická praxe a v Indii je zase ásana často podceňovaná. Mnohdy se na ni dívají tak, že slouží jen ke zdraví těla. To ale stejně zestárne a zemře, proto zdůrazňují meditaci a duchovní praxi. Myslím, že Tantravaya je někde uprostřed – snaží se propojit oba přístupy. Ásana je v našem přístupu mnohem více než jen zdravotní cvičení. Je to příležitost, jak rozvinout trpělivost, toleranci, pokoru, skromnost, laskavost a soucit, což je nezbytné k tomu, abychom překonali pocit „jáství“ mimo podložku.

Kdo bys byl bez jógy?

Nemám nejmenší ponětí (smích). Než mě jóga našla, netušil jsem, kdo jsem. Neumím si představit, jaké by bylo vrátit se zpátky. (pozn. Shy se věnuje józe už téměř 25 let)

Kdybys mohl dát ostatním jogínům jednu radu, co by to bylo?

Zvládněte základy. Vůbec není potřeba honit se za „atraktivně vypadajícími“ nebo také „pokročilými“ pozicemi. Spíše je tu nebezpečí, že si ublížíte. Například v či-kongu platí, že začátečníci dělají všechny ty velké pohyby. Čím pokročilejší jste, tím jemnější gesta používáte a opravdoví mistři už jen sedí.

Zaujala vás Tantravaya jóga? Vyzkoušejte si ji se Shyem prostřednictvím videí na portálu Yogadownload.com, kde se také o Shyovi dozvíte více. Za 1 $ si můžete stáhnout 4 plné lekce do svého počítače nebo mobilu.

 

Komentáře (0)
Veronika Ciková
Veronika Ciková

Byla to láska až na druhý pohled, ale o to hlubší. Jóga mě provází už několik let, ale nepřestávám v ní objevovat nové věci.
Nořím se hlouběji a můj zápisník přetéká postřehy z vlastní praxe i z lekcí, které vedu ve studiích Praze. Věřím, že sdílením se můžeme vzájemně obohatit a inspirovat. To je moje motivace k psaní.
Spojit se se mnou můžete přes email veronika.cikova@seznam.cz nebo na Facebooku (www.facebook.cz/joganika).

13.01.2018 - 21:52

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.



Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám