Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Co se skrývá za pojmem karma jóga?

karma-joga

Původ a význam slova karma je odvozen od sanskrtského kořene kri, které se překládá jako „konat, dělat“. V karma józe se toto označení používá ve významu „konání“. Je to tedy jóga konání či činnosti. Samotné slovo karma možná také známe ve významu důsledků, jejichž příčinou jsou naše dřívější skutky. Tuto karmu tvoříme každým slovem, které proneseme, každou myšlenkou a každým naším činem. A všechno to, co kolem sebe vytváříme se odráží ve světě kolem nás, který je projevem lidské vůle.

A protože každý máme možnost být takovým, jakým chceme, jsme my sami zodpovědní za to, co jsme a jaký svět kolem nás tvoříme.

Karma jóga v běžném životě

Co nás tedy karma jóga učí? Každou činnost bychom měli vykonávat s nejlepším vědomím a svědomím. Když soustředíme svou plnou pozornost na činnost bez lpění na výsledcích této činnosti, dokážeme prožít každou chvilku naplno, a jak nejlépe v danou chvíli dovedeme. Pokud se dokážete plně soustředit na to, co právě děláte a nepřemýšlíte nad tím, co by vám to mohlo přinést nebo koho tím ohromíte, dokážete praktikovat karma jógu. Představte si to jako cvičení hatha jógy. Při praktikování ásan nezáleží na tom, jak daleko dokážeme v pozici dojít a jak dlouho v ní vydržíme. Samotné praktikování nám přináší klid a uspokojení.

„Dokonalý člověk je ten, kdo dokáže uprostřed nejhlubšího ticha a samoty vyvíjet tu nejintenzivnější činnost, a uprostřed nejintensivnější činnosti v sobě dokáže nacházet ticho a samotu pouště.“
Svámí Vivékánanda

A stejné je to s karma jógou. Nesoustředíme se na to, jaké budou výsledky naší činnosti, ale snažíme se věnovat plné vědomí každému jednotlivému kroku. Důležitým předpokladem je také nebýt připoután k výsledku, neboť připoutanost je pouze důsledkem očekávání odměny. Karma jóga znamená pomáhat ostatním, aniž bychom od nich očekávali něco na oplátku. Největší dobro dokážeme vykonat, když nás k tomu nevede žádná sobecká pohnutka. Pomoc bychom měli automaticky a bez přemýšlení nabídnout každému, kdo ji potřebuje. To, že někomu pomůžete však neznamená, že by vám člověk, kterému jste pomohli byl něco dlužen nebo že byste se měli vychloubat tím, co jste vykonali.

Co nás tedy karma jóga učí shrnul Svámí Vivékánanda takto: „Konej a pracuj bez ustání, vzdej se však všeho lpění na své činnosti. S ničím se neztotožňuj. Buď svobodné mysli.“ Ten, který se dokáže ovládat, k čemuž patří i neulpívání, nemůže být lehce ovlivněn, protože jeho mysl je zcela svobodná. Člověk má své činy konat z vlastní vůle a ne proto, že mu to někdo přikázal. Když konáme činnost z vlastní vůle, pracujeme ve svobodě a lásce. A práce ve svobodě a lásce přináší štěstí.

Ásany a karma jóga

Joss Guin ve své knize Karma Yoga (2009) říká, že pomocí ásan můžeme rozvinout způsoby, jak zlepšit náš život a dosáhnout míru. Jako příklad uvádí pozici bojovníka, ve které rozvíjíme odvahu postavit se za nás, naše názory a ty, na kterých nám záleží. Naučíme se nelhat sami sobě a neskrývat své skutečné pocity, což je cesta ke skutečné svobodě. Guin spojuje každou z deseti ctností (mír, pravda, upřímnost, kontrola, svoboda, čistota, spokojenost, síla vůle, porozumění a umění se něčeho vzdát) s vybranou ásanou nebo dechovým cvičením, ve kterých se snaží jednotlivé ctnosti rozvíjet a zakomponovat do našeho každodenního života. 

Pokud se o karma józe chcete dozvědět více doporučuji si přečíst následující knihy:

  • Čtyři knihy o józe (2006) – Svámí Vivékánanda
  • Karma Yoga (2009) – Joss Guin

 

Komentáře (0)
Nikola Cieslarová

Poprvé mi jóga vstoupila do života na dětském letním táboře, kde mě však pozdrav slunci v ranní, rosou pokryté trávě zrovna moc nezaujal.
Podruhé jsme se našly, až když jsem byla na střední škole a od té doby mě až na pár momentů provází v mém každodenním životě.
Časem jsem měla potřebu se józe věnovat více a tak se od minulého roku snažím tuto svou lásku předávat i dalším lidem.
Protože není většího štěstí než sdílet s ostatními, co sami máte rádi nejvíc.

06.12.2017 - 13:57

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.



Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám