Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Jógová pozice Tadásana – Hora

tadasana

Rozhodla jsem se, že pro Vás připravím seriál o ásánách. Seriál bude nejen o tom, jak ta která ásana vypadá, ale zároveň bude o tom, jaká jsou úskalí provést ásánu „správně“ a jak se případně do jednotlivých ásán „dostat“. Začnu hned 1.ásánou, ze které obvykle začínáme své denní praktikování jógy a zase se do ní vracíme, a tou je Tadásana – Hora.

Na první pohled se Tadásana jeví jako velmi jednoduchá ásana o které není třeba dále hovořit, natož pak popisovat jak ji máme dělat. Hora, co to znamená? Jaká je hora? V celé své výšce jste pevní a majestátní jako hora. Jen si horu představte. Stojí si v krajině a my k ní vzhlížíme. Je pevná, velká, vysoká a vznešná.

Výchozí pozice je stoj spatný. Hlava je rovná, tak aby byla úplně rovná krční páteř. Pocitově je brada lehce dolu. Jestliže si vzpomenete na hodiny tělocviku, kdy nám někteří učitelé říkaly, že máme ve stoje vypnout hruď a bradu vzhůru, tak to zde neplatí. Brada je ve srovnání s tělocvičným postojem lehce dolů. Pozor, někteří vysunují bradu dopředu, jako nějací ptáčci. Vídala jsem to občas u baletek, ale těm to jejich učitelé také vytýkali. Ne, ne, brada není vysunutá vpřed a dokonce ji ani nikam nezasunujeme. To je druhý extrém. Při základním postavení hlavy je pocit, jakoby Vás někdo chytil za špičku uší a táhl, pak se Vám úplně sama umístí brada tak, že krční páteř je v rovině.

Pohled směřuje vpřed. Ramena uvolněná, lopatky jsou v jedné rovině se zády, nesmí vyčnívat jako křidélka,

Spodní žebra zastrčit, tak aby byla úplně vyrovnaná páteř. Co to znamená? Ty nejníže umístěná , obvykle dvě žebra, jsou takzvaně volná. To znamená, že nejsou chrupavkami připevněna k hrudní kosti a ano k předcházejícímu žebru. Když nám na tělocviku řekli „vypnout hruď“ , tak to byl přesný opak toho, co máte s žebry provést při Tadásaně a při dalších ásánách. Představte si, že Vás někdo lehce zatlačí do těch volných žeber a vy je skutečně zastrčíte „do sebe“ V tento okamžik se Vám dokonce eliminuje i lordosa v páteři a páteř se úplně srovná do roviny. Znamená to také, že nevyrovnáváme páteř tím, že bychom snad podsazovali pánev. Vyrovnání páteře je způsobeno pouhým „zastrčením“ volných žeber.

Páteř je rovná. Stytkou kost máme v takovém postavení, že si představíme, že ležíme břichem k zemi a stydkou kost zatlačíme do země. Totéž se odehrává ve stoje. Uvolněné hýždě- vrchní část směrem k hlavě, spodní část hýždí je v lehké tenzi. Stehna a lýtka je uvolněná.

1.akce, před postavením do hory – patha bandha (nožní zámek) – roztáhnout prsty na nohou, přisát celou plochou chodidla k zemi. Chodidla jsou paralelně.

Jak se postavíte do Hory, kontrolujte každý sval a ptejte se sami sebe, jestli je uvolněný, zrelaxovaný. To je prohlížení „vnitřním zrakem“ – musím se přiznat, že tento pojem mi byl pěknou dobu zcela záhadný. Nechápala jsem co to ten vnitřní zrak vlastně je. Vysvětlím. Prohlížet si tělo vnitřním zrakem znamená, že se naše mysl soustředí na určitou část těla, nebo věnuje pozornost určité části těla. Pokud Vám to hned nepůjde, uvidíte, že když budete trénovat „prohlížení“ si jednotlivých částí těla, že to brzy bude snadné.

Zapojená Mula Bandha (aktivní pánevní dno), a Uddiyana bandha (aktivní spodní břicho) .

Bandhám neboli zámkům se můžeme věnovat v dalším díle našeho seriálu.

V Ashtanga józe je Samastitihi stoj spatný, rovnoběžná chodidla a následně Tadasana, tam jsou chodidla úplně vytočená (jako v baletu 1.pozice)

Plusy: Správné držení těla, rozvoj rovnováhy a koncentrace (je možné jít na špičky a na paty, doporučuji dívat se na jeden konkrétní bod, tak jako u balančních pozic), posílení dolních končetin, podpora duševní síly

Minusy: Potíže s dolními končetinami a s rovnovážným centrem

Modifikace: Mohou být spojené ruce na hrudníku ve tvaru Namasté mudra a nebo vzpažené paže a pohled vzhůru.

Komentáře (0)

Blanka Janíčková
Blanka Janíčková

Jóga je pro mne nejen fyzické cvičení, relaxace, ale především cestou osobního růstu. Více o mně zde

01.02.2017 - 10:27

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.



Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám