Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Pevný základ jógové pyramidy

pyramida_joga_pozice

Když chcete něco vystvavět, je potřeba mít pevné základy, pevnou půdu pod nohama. Pro pyramidu, neboli parsvottanásanu, platí totéž. Svobodu a jistotu v ní získáte hlavně díky práci nohou. Odměnou vám bude stabilita, protažení, ale hlavně očištění organismu od negativní energie.

Ásany ve stoji totiž právě díky dobrému ‚uzemění‘, dobré stabilitě, podporují apána-váju. Je to energetická síla výdechu, všeho, co jde dolů a pryč z těla. Při pyramidě tedy podpoříte práci ledvin a vylučovací soustavu, vyprazdňování a práci tlustého střeva. Rovnováha je tedy v této pozici zásadní.

Právě jistota na vlastních nohou bývá v této ásaně tvrdým oříškem. Do pozice pyramidy se můžete dostat několika způsoby, buď z bojovníka I, nebo z opravdu hodně široce rozkročeného stoje (klidně více než metr mezi chodidly). Poté dejte ruce v bok, nebo na kyčelní hroty a pravou nohu přetočte o 90° stupňů, tělem následujte nohu a otočte jej dopředu taky, nakonec nadlehčete levou patu a došlápněte pod úhlem asi 45° stupňů, aby zadní nohy byla šikmo, ale nohy byly stále zarovnány na pomyslné přímce. Využijte rukou v bok a srovnejte kyčle tak, aby byly přesně vedle sebe a směřovaly dopředu.

Najděte stabilitu, vtiskněte obě paty a celá chodidla vůbec do podložky, přece jen nám jde o rovnováhu především, ta je v této ásaně mnohem důležitější než finální nos na koleni, pokud si při něm nebudete jisti svým postojem. Věnujte tedy klidně několik výdechů tomu, že se budete snažit zapustit kořeny do podložky a vytvořit tak pevný základ pro vaši pyramidu.

Jakmile stojíte pevně, sepněte ruce za zády v gestu Namaste, nebo se uchopte za lokty, abyste udrželi otevřený a nezborcený hrudník a předklánějte se k přední noze. Vytahujte se celou dobu za temenem hlavy. Ve chvíli, kdy máte tělo vodorovně se klidně na pár nádechů a výdechů zastavte. Zkontrolujte si pocitem, že nohy jsou stále pevně na zemi, že kyčle stále obě směřují dopředu a boky vám neuhýbají. Zkrátka, že jste stále vyrovnaní. Pokud vám to flexibilita dovolí, pokračujte dále v předklonu. Ale nikdy ne na úkor stability, nebo správné polohy kyčlí a nohou.

Pozitivní účinky jste si již přečetli, nejen v popisu energetické síly apána-váji. Ale i v průběhu popisu správného provedení. Stabilita, vyrovnanost, nohy pevně na zemi, skoro se zdá, jako by pasrvottanásana byla o více, než o protažení boku trupu a zadní strany nohou a hamstringu. Možná náš přístup k této pozici symbolizuje náš přístup i k (nejen jógovému) životu.

Pokud máte problémy s hamstringy, trpíte problémy v bederní oblasti páteře, nebo jste těhotná, pyramidu nepraktikujte. Nebo určitě ne plnou verzi, ale zastavte se třeba už ve chvíli, kdy je tělo vodorovně se zemí. 

(parsva = boční, uttana = intenzivní protažení)

 

Komentáře (0)
Vendula Krejčířová

Jsem člověk, co má rád pohyb, život a svět a všechno se snaží užívat plnými doušky a mít z toho radost. A díky józe na to mám dostatek elánu a energie.

10.04.2017 - 09:49

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.



Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám