Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Představení jógové ásany: svíčka aneb sarvangásana

image

Svíčka patří mezi obrácené pozice, zklidňuje nás, podporuje rovnováhu a obrací tok energie v těle.

Jak na správné provedení pozice svíčky

Z lehu na zádech přitáhneme pokrčená kolena k hrudníku, rukama si podepřeme pánev a zapojením břišních svalů vyhoupneme pánev nahoru tak, jako bychom si chtěli kolena položit na čelo. Pak buď jednu po druhé nebo obě nohy najednou zvedáme vzhůru. Rukama si stále podpíráme bedra a dbáme na to, abychom lokty měli co nejblíže u sebe a aby prsty rukou směřovaly vzhůru. Snažíme se najít osu, která spojuje srdce, pánev a kotníky.

image (1)

Chodidla zůstávají uvolněná, nesnažíme se dělat ani felxi ani nepropínáme špičky vzhůru. Brada je přilepená na horní část hrudní kosti, to znamená, že krk a oblast štítné žlázy jsou stlačené. Nezapomínáme však, že se jedná o stoj na ramenou, ne na krku. Přirozená lordóza v krční části páteře by měla zůstat zachována a krční svaly by měly zůstat uvolněné…Někteří lidé mají problém s vystouplým sedmým krčním obratlem, a proto je pro ně tato pozice příjemnější, pokud si záda, resp. ramena podloží složenou dekou.

Volně dýcháme do břicha…vlastně jinam to ani nejde, protože hrudní koš je fixován. Proto je tato pozice doporučována i pro nácvik břišního dechu nebo pro lidí trpící astmatem. V pozici zůstáváme alespoň 20 dechů a vychutnáváme si všechny benefinty, které nám tato ásana poskytuje.

Benefity pozice svíčky

Jak už jsem výše zmínila, tato pozice působí na hormonální řízení, protože stlačuje štítnou žlázu. Není tedy příliš vhodná pro lidi trpící hyperaktivitou štítné žlázy. Ti v ní zůstávají kratší dobu a nebo dělají variantu viparita karaní, o které se zmiňují dále. Zvýšenému přítoku okysličené krve se dostává také dalším endokrinním žlázám v mozku, hypofýze a hypothalamu. Pozici zařazujeme ke konci série ásan, kdy můžeme plně využít jejích zklidňujících účinků.

Dalším benefitem je samovolný návrat krve z dolních končetin k srdci a tím pádem úleva pro srdce a prevence křečových žil. Zpomalujeme stárnutí, neboť se nám krásně prokrvuje obličej. Vnímání a myšlení je jasnější díky přítoku krve do mozku.

Říká se, že v oblouku horního patra máme nektar života, který nám postupně odkapává a je spálen trávícím ohněm agni, který sídlí v oblasti břicha. V obrácených pozicích se tento proces zastaví, neboť se agni dostane nad zdroj nektaru. Prodlužujeme si tak život 🙂

Sedavým způsobem života a tím, že jsme většinu času nohama na zemi, nám poklesají vnitřní orgány až o pět centimetrů dolů! Všechny obrácené pozice, včetně svíčky, napomáhají k navrácení orgánů do jejich původní polohy… 

Další varianty pozice svíčky

Variantou pozice svíčky je pozice viparita karaní (poloviční svíčka), kdy pánev vychýlíme jemně vzad a nohy překlopíme vpřed. Zmírníme tím tlak na krk. Pro mnohé začátečníky je určitě lepší volbou.

image (2)

Kyvadlovými pohyby nohou vpřed a vzad posílíme slinivku a žlučník, proto se tato pozice doporučuje lidem trpícím cukrovkou. 

Pro doplnění a umocnění účinků svíčky se doporučuje pozice ryby (matsjásana), která naopak otvírá oblast krku, která byla ve svíčce stlačena.

Pro začátečníky nebo lidi s nadváhou je velice příjemná alternativa s podloženou pánví. Můžeme použít jógový bloček nebo si složenou deku. Nohy si můžeme opřít o zeď. 

Pozici svíčky opouštíme buď přes pozici pluhu (halásany), nebo můžeme kolena pokrčit, stehna přitáhnout k hrudníku a pánev pomalu pokládat na zem. Můžeme si při tom rukama stále podpírat bedra, nebo můžeme paže položit na zem a kulatě, obratel po obratli se odvíjet páteř na podložku. Důležité je při tomto přechodu zapojit břišní svalstvo tak, abychom se na zem nesvalili, ale pomalu položili. 

 

Komentáře (0)
Lucie Martinová

K józe jsem se dostala poměrně nedávno, v období těhotenství, kdy jsem navštěvovala lekce gravid jógy. Po narození syna jsem začala cvičit a zajímat se o jógu více a více, až se postupně stala součástí mého života...Mou osobní praxí je Aštanga jóga, které se intenzivně věnuji teprve druhým rokem. Tento směr mi přináší vše, co potřebuji...zklidnění, protažení, sílu, koncentraci. Ve svých lekcích kombinuji důraz na správné dýchání a pohyb v pozicích tak, aby docházelo k postupnému získávání síly i flexibility nejenom těla, ale i mysli. Jsem přesvědčena, že pružnost musí být doplněna silou a síla zase pružností tak, aby nám přinášely užitek. Za důležité považuji respektování rozdílů mezi lidmi, jejich možnostmi, ale i mezi možnostmi jednoho těla každý den. Jóga mě učí hlouběji vnímat a poznávat své tělo a objevovat nové dymenze bytí. Aštanga jógu v současné době studuji u mého učitele Ládi Pokorného. Mám ale ráda kontrast protikladů a věřím, že vše může dobře fungovat jen tehdy, pokud jsou yang a yin energie v rovnováze. Proto se vedle dynamické Aštanga jógy věnuji i klidnější a meditativní yin józe, kterou studuji u Sebastiana Pucelle a Murielle Burellier. Z českých lektorů jsou mi inspirací kromě Láďi Pokorného i Petra Vonšovská, Vašek Krejčík, Dana Beierová, Jaruška Sedláčková nebo Lucie Königová. Také jsem měla možnost učit se od Manju Joise, Maxe Stroma, Nancy Gilgof, Bobbi Misti, Olivie Crooks nebo Jammese Higginse.

24.07.2015 - 07:00

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.



Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám