Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Trátak: Meditace pohledem do plamene svíčky

svice

Některé meditace jsou velmi jednoduché. Jiné jsou těžší a určené jen pro lidi, kteří už jsou na pokročilé úrovni. Meditace pozorováním, neboli Trāṭaka, patří naštěstí do té první skupiny. Alespoň tomu tak je u její nejjednodušší vnější varianty se svíčkou, kterou zvládne úplně každý. Trátak se svíčkou je proto jednou z nejvhodnějších forem meditace, pokud se s meditativními technikami teprve seznamujete.

Trátak znamená “soustavné pozorování nehybného bodu”. Slovo označuje dvě praktiky, které jsou vzájemně poměrně odlišné, byť je pojí základní myšlenka upřeného pohledu. Vnější trátak bahiranga, která je obvykle prováděna s plamenem svíčky, je, jak už bylo řečeno, vhodná pro začátečníky. Naopak vnitřní trátak antaranga je vhodnější spíše pro pokročilé. Přestože totiž stále jde o trátak, nepozorujeme zde skutečnou vnější věc.

Předmětem pozorování je vizualizace věci nebo symbolu, který si pouze představujete za zavřenými víčky. To už chce určitou praxi, a tak je antaranga vhodná pouze pro ty, kdo již delší dobu praktikují základní bahirangu.

O provádění vnitřní trataky ti, kdo trataky pravidelně praktikují, už pravděpodobně mají dostatečně dobrou představu. Proto se dále zaměříme především na bahirangu a na to, jak tahle meditace se svíčkou vlastně funguje a jak ji správně provádět.

Bahiranga: vnější trátak pro začátečníky

Vnější trátak spočívá v soustavném sledování vnějšího předmětu nebo symbolu, obvykle se používá plamen svíčky. Ten je velmi vhodný proto, že po delší době sledování plamene můžete zavřít oči, a stopa plamene, dočasně “vypálená” do vaší sítnice, vám umožní naprosto přirozeně přejít do vnitřní trátak.

Sledovat ale samozřejmě lze i jiné předměty a symboly. Je samozřejmě dobré, aby měly nějaký spirituální přesah. V případě nouze ale můžete upírat pohled i na strom, skálu, měsíc, propisku, hlavičku hřebíku nebo třeba i ucho od hrnečku. Měli byste si ale při volbě předmětu být vědomi toho, že pozorovaný předmět ovlivňuje vaše nitro a má vliv na vaše prožívání.

Klíčová nicméně pro provádění trátak je stálost a nehybnost pohledu, nikoliv předmět či symbol, který pozorujete. Ten má pouze vedlejší vliv. Nehybnost pohledu totiž pomáhá utišit přirozený vnitřní neklid, zaměstnat mysl a postupně ji “vypnout”, díky čemuž se plně otevře váš vnitřní svět a potenciál. Mozek po určitém čase upřeného pozorování začne pomalu utlumovat zrakové vnímání a další smysly. Vy se tak dokážete zcela ponořit do svého vnitřního světa a navodíte si velmi pozitivní a příjemný meditativní stav.

Praktikování trátak není žádná magie či pověra, prokazatelně mění elektrické vlny v mozku. Zvyšuje se výskyt tzv. alfa vln, které značí sice bdělý, ale velmi harmonický a vyrovnaný stav mysli. A objevit se mohou i theta vlny, obvykle přítomné při stavech hlubokých meditací blízkých spánku.

Provádění bahirangy

Když už víme, jak bahiranga funguje, je čas povědět si pár slov o jejím provádění. Bahirangu se svíčkou praktikujeme v temné místnosti se stojatým vzduchem, kde se nemusíme bát průvanu. To proto, aby byl plamen svíčky klidný a nekomíhal se, čímž by zbytečně potlačoval uklidňující účinky trátak. Sedneme si do pohodlné ásany, můžeme použít třeba sidhásanu, a ruce dáme do mudry podle výběru, vhodná je například gjána mudra. Svíčka by měla být umístěna přibližně ve výšce očí.

Na počátku oči krátce zavřeme a vnitřně se zklidníme, abychom se připravili na samotnou meditaci. Když se cítíme dostatečně zrelaxovaní, otevřeme oči a upřeme je na prostřední část plamene, v oblasti žhavého konce knotu svíčky. Bez mrkání se upřeně díváme na plamen a žhavý konec knotu tak dlouho, až začneme mít pocit slzících očí.

Poté oči zavřeme, a za zavřenými víčky pozorujeme otisk plamene na naší sítnici. Přitom otisk udržujeme uprostřed našeho zorného pole, zhruba v místě, kde by se při otevření očí nacházel skutečný plamen. Tato druhá část bahirangy vlastně plně odpovídá provádění antarangy, s tím rozdílem, že při antaranze si předmět za zavřenýma očima pouze vizualizujeme.

Podle klasických zdrojů jógy obě tradiční trataky pomáhají ke zdravějším očím a proti celé řadě duševních neduhů, od špatného soustředění, až po pomoc při depresi a úzkostech. Pravidelným prováděním se také posiluje vůle, což se vám v každodenním životě jistě bude hodit.

Trátak je vážně jednoduchá a zvládne ji kdokoliv. Zkuste ji proto zařadit do svého života i vy. Stejně jako pro miliony lidí před vámi, i pro vás jistě bude novým pozitivním uklidňujícím stimulem v tomhle jinak hektickém světě.

 

Komentáře (0)
Jana Dvořáková

Jóga je pro mě cestou, na které objevuji netušená zákoutí sebe sama a přínáší mi nevyčerpatelný zdroj inspirace. Cítím se díky ní lépe a setkávám se jejím prostřednictvím se zajímavými lidmi.

28.07.2015 - 10:05

Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.



Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám