Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Co jsou bandhy aneb tělesné zámky

Uddiyana Bandha

Bandhy, neboli tělesné zámky, jsou místa v našem těle, která lze pokročilou jogínskou technikou ovládat. Tak, aby pomáhaly omlazovat tělo, zvyšovat jeho vitalitu a tím i fyzické zdraví a výkonnost. 

Pojďme se nejprve seznámit s původem slova bandha. Jak už to tak u praktik souvisejících s jógou bývá, i tento výraz pochází ze sánskrtu. V něm označuje vazbu, pouto, zadržení či zpevnění. V józe pak jde o speciální techniku “tělesných zámků”, s jejichž pomocí je možné na krátkou dobu zastavit proudění energií v určitých místech lidského těla. Cílem je, aby při opětovném uvolnění byly tyto energie o to silnější a vitálnější.

Bandhy zná jóga celkem tři, podle místa, kde energii dočasně uzavíráme. Jejich vzájemnou kombinací pak vzniká čtvrtá bandha:

  • múla bandha – zámek pánevního dna
  • uddinája bandha – zámek břišní
  • džalandhára bandha – zámek krční
  • mahá bandha – kombinace všech tří předchozích současně, zamykáme tedy pánevní dno, břicho i krk

Společným prvkem všech tělesných zámků je, že je provádíme se zadrženým dechem. Zpravidla je možné je cvičit se zadržením dechu po výdechu i po nádechu. Výjimkou z pravidla je uddinája bandha, tu je vždy nutné cvičit zadržením dechu po výdechu (a to jak pokud ji cvičíme samostatně, tak v rámci kombinované mahá bandhy).

Bandhy

Proč při cvičení zapojovat bandhy?

Aby náš úvod byl úplný, je třeba zmínit dva významy, které jóga přisuzuje praktikování tělesných zámků. Předně jde o fyzickou stránku našeho těla. Zde je výsledkem zpevnění svalů, procvičení důležitých partií, zdravější oběhový systém, ale zároveň zlepšené provádění ásan, dechových cvičení pránajáma a některých muder díky optimalizaci zapojení svalů. Pokud budete bandhy pravidelně praktikovat, zlepšíte svou kondici při všech druzích jógy a navíc ještě snížíte riziko, že vás při cvičení potká zranění.

Druhý význam cvičení tělesných zámků je pak na energetické úrovni, a souvisí s tím, jak jóga vnímá proudění tělesné energie – prány. Pokud budeme bandhy posuzovat z tohoto úhlu pohledu, pak slouží k tomu, aby pomohly “prošťouchnout” zablokované granthi, rozvodové uzly prány (životní energie) v těle. Energetické uzly granthi jsou celkem tři, stejně jako bandhy, a každá bandha slouží k uvolnění příslušného energetického uzlu. Zatímco zablokovaná granthi pránu nepropouští, bandhou uvolněná granthi energii v cestě nestojí, což pomáhá napravit proudění prány po těle. Rovněž pomáhají směřovat pránu žádoucím směrem.

1. Múla bandha

Múla v sánskrtu znamená kořen, múla bandha je tedy “kořenový zámek”. Tato bandha se provádí tak, že po výdechu nebo nádechu zadržíme dech a na několik vteřin zpevníme svaly pánevního dna, tzv. hráz. Jde o svaly mezi konečníkem a močovou trubicí. Svaly konečníku by nicméně při správném provedení tohoto tělesného zámku měly zůstat uvolněné.

Délka zpevnění záleží na stupni pokročilosti. Pro začátečníky je vhodný interval kolem šesti vteřin, který s narůstajícími zkušenostmi můžeme i prodlužovat. Pokud jde o počet opakování, pro začátek je ideální počet pět, též ale můžeme postupně navyšovat.

Tato bandha se používá pro posílení pánevního dna, prokrvení v oblasti pánve, též zklidnění a uvolnění mysli. Naopak by ji neměli cvičit lidé, kteří mají problémy se srdcem, krevním tlakem či v břišní oblasti. Nevhodná je také pro lidi s rakovinnými nádory.

2. Uddinája bandha

Uddinája znamená “let vzhůru”, a v případě této bandhy je to označení vskutku přiléhavé. Uddinája bandha totiž slouží ke krátkodobému zvednutí břišních orgánů směrem k hrudnímu koši.

Zařazuje se sice mezi bandhy, ale ve své podstatě tak úplně bandhou není. K jejímu provádění totiž nepotřebujeme svalovou aktivitu jako u zbylých dvou tělních zámků. Uddinája funguje automaticky, tím, že v hrudním koši vytvoříme podtlak, který břišní orgány “nasaje”.

Uddinája bandhu provádíme tak, že si sedneme či stoupneme do polohy, v níž je břišní stěna uvolněná. Mírně se nakloníme dopředu, opřeme ruce dlaněmi o kolena. Poté zhluboka vydechneme a vypustíme z plic tolik vzduchu, kolik jenom dokážeme. Ve chvíli, kdy už dále nemáme co vydechovat, zadržíme dech a zvedneme hrudník vzhůru, jako bychom se chtěli znovu nadechnout (ovšem bez skutečného nádechu). Tím, že jsme vyprázdnili plíce, ale zároveň vzedmuli hrudník, se břišní orgány podtlakem přesunou směrem vzhůru. Chvíli vydržíme, poté se nadechneme a hrudník uvolníme. Opakujeme alespoň pětkrát.

Tato bandha zlepšuje krevní oběh, činnost břišních orgánů, zpomaluje činnost srdce a působí proti zácpě a hemeroidům. Vhodná je také pro ženy po porodu.

Naopak vyhnout bychom se uddináje měli tehdy, pokud máme chronické problémy či záněty střev, nádory či cévní a srdeční choroby.

3. Džalandhára (jalandhara) bandha

Název opět pochází ze sánskrtu. “Džalandhára” znamená “proudění vody”. Jde tedy v přeneseném významu o zámek, který zabraňuje proudění energie a udržuje ji na jednom místě.

Tuto bandhu cvičíme tak, že s rovnými zády pomalu skloníme hlavu bradou do důlku mezi hrudní a oběma klíčními kostmi a zde ji pevně přitiskneme. Ještě jednou zkontrolujeme, že máme skutečně rovná záda, a po nádechu či výdechu zadržíme dech na tak dlouho, jak dlouho nám to je pohodlné. Brada přitisknutá k hrudníku by nám měla pomoci vydržet v zádrži dechu déle, redukuje totiž signály o nedostatku vzduchu, které naše tělo vysílá do mozku. Po provedení bandhy nejprve pokračujeme v normálním dýchání, pak teprve pomalu zvedneme hlavu vzhůru. Bandhu je vhodné tímto způsobem opakovat alespoň pětkrát.

Džalandhára bandha pomáhá na problémy v krční oblasti, rozvíjí schopnost na delší dobu zadržet dech a povzbuzuje činnost štítné žlázy. Podporuje také schopnost koncentrace a obecně mozkovou aktivitu.

Vyhnout se praktikování této bandhy je vhodné tehdy, pokud máte se štítnou žlázou chronické problémy. V krajním případě, pokud se bandhy nechcete vzdát, je nutná alespoň předchozí konzultace s lékařem. Nevhodná je džalandhára i pro lidi trpící chronickými problémy srdce a cév.

4. Mahá bandha

Kombinuje v sobě všechny tři předchozí bandhy a tím také všechny jejich přínosy (ale i rizika). Její provádění lze doporučit až ve vysokém stupni pokročilosti, po dostatečném zvládnutí všech tělesných zámků při jejich odděleném cvičení. Mahá bandhu vždy praktikujeme pouze po výdechu, a to proto, že její součástí je uddinája.

Správné zapojování bandh má při fyzickém cvičení jógy svou nezastupitelnou roli. Při rozvíjení vašich jógových dovedností je proto třeba na správném provádění tělesných zámků soustavně pracovat, a to nejlépe pod vedením zkušeného učitele. Jen tak se bandhy mohou stát přirozenou a obohacující součástí vaší ásanové praxe.

 

 

Komentáře (1)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

24.03.2015 - 08:00

Načíst další
Načíst další

Komentáře

  1. Filip Haman napsal:

    Ahoj, predpokladam preklep (na vice mistech) – uddinája bandha -> uddijána bandha 😉 (uddiyana)

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.



Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám